Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπουντούτσνοστ – Ρεάλ Μαδρίτης 73-60

Μπουντούτσνοστ – Ρεάλ Μαδρίτης 73-60

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Μπουντούτσνοστ, καθώς κατάφερε να κερδίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι από την αρχή της χρονιάς κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ και τελικά πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 73-60.

Η Μπούντουτσνοστ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0. Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 10-2 πήρε το προβάδισμα (9-10). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν για πολύ τα ηνία στη “Βασίλισσα” και κατάφεραν να τα ανακτήσουν και στο φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 19-15.

Το σερί τους συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν για πρώτη φορά να προηγηθούν με διψήφιο προβάδισμα (27-17). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (36-28).

Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπουντούτσνοστ άντεξε και κράτησε σταθερή τη διαφορά (56-48). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εκπληκτική τους εμφάνιση και δεν άφησαν τη “Βασίλισσα” να πλησιάσει στο σκορ (67-56). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Μπουντούτσνοστ πήρε τη νίκη με 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 56-48, 73-60
Μπουντούτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 10, Κόουλ 14 (2), Σέχοβιτς, Κλαρκ 10, Μπάροβιτς 6, Κλάρκ Κότι 12, Γκόρντιτς 5 (1), Μπιτάντζε 13 (1), Μπελ 3 (1), Νίκολιτς
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 3 (1), Ρούντι 8 (2), Καμπάτσο 7 (1), Ρέγες 4, Αγιόν 2, Ταβάρες 6, Γιουλ 10 (2), Ντεκ 4, Πρέπελιτς 2, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 5 (1)

Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου 95-73: Κέρδισε η φιλανθρωπία και η προσφορά

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά φιλονθρωπικού χαρακτήρα ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε εντός έδ…