Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Γκραν Κανάρια 83-66

Μπασκόνια – Γκραν Κανάρια 83-66

matt janning kirolbet baskonia gran canaria

Στις νίκες επέστρεψε η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Γκραν Κανάρια με 83-66 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι Βάσκοι επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και συνεχίζουν τη “μάχη” τους για να μπουν στα play offs της διοργάνωσης.

Η Γκραν Κανάρια ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να πάρει γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (9-19). Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στους επτά (16-23). Οι Βάσκοι “μάζεψαν” την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία του σκορ (39-42).

H ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς συνέχισε την αντεπίθεση της και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (16-9) πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (55-51). H Μπασκόνια στην τελευταία περίοδο ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 11-2, έκανε το 66-53 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια κέρδισε την Γκραν Κανάρια με 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-42, 55-51, 83-66
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Πενάβα 2, Βιλντόζα 5 (1), Χουέρτας 24 (4), Τζάνινγκ 3 (1), Ντιόπ 13 (1), Πουαριέ 20, Σιλντς 7, Χίλιαρντ 9 (1)
Γκραν Κανάρια (Γκαρθία): Όλιβερ 2, Μαγκέτ, Έρικσον 11 (3), Βεν, Μπάλβιν 16, Μπαέζ 12 (1), Πάσεκνικς 4, Πόλι 2, Ραμπασέδα, Στρόμπερι 5 (1), Φίσερ 5, Τιλί 9 (3)

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…