Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 79-68

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 79-68

kyle kuric fc barcelona panathinaikos

Ούτε στη Βαρκελώνη κατάφερε ο Παναθηναϊκός να πάρει εκτός έδρας νίκη, καθώς ηττήθηκε και από την Μπαρτσελόνα με 79-68 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι “πράσινοι” ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε, αλλά οι “μπλαουγκράνα” με τον εκπληκτικό Τόμας Ερτέλ κράτησαν τα ηνία του σκορ, πήραν τη νίκη και κάλυψαν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ύστερα από την ήττα ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί στην όγδοη θέση με την Μπασκόνια και την Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ ζεστά με δύο τρίποντα από Καλάθη και Γκιστ (0-6), αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 7-0 και πήρε γρήγορα τα ηνία του σκορ (7-6). Το σερί των “μπλαουγκράνα” συνεχίστηκε και έφτασε το 10-0, όμως οι “πράσινοι” κατάφεραν να το “σπάσουν” και να φέρουν το ματς στα ίσια (10-10).

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε επιθετικό πρόβλημα σ΄ακόμη ένα παιχνίδι και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους έχοντας 5/15 σουτ (17-13). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να είναι καλύτερη στο παιχνίδι και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά με καλάθι του Χάνγκα (23-14).

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου πλησίασε στους 5 (25-20), ενώ με τρίποντο του Παπαπέτρου η διαφορά έπεσε στους 3 (30-27)Παπαπέτρου και Μήτογλου συνέχισαν να προσφέρουν επιθετικές λύσεις στο “τριφύλλι” και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στην ελάχιστη της τιμή (37-36).

Οι “πράσινοι” κατάφεραν να περάσουν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα με εύστοχο σουτ του Νικ Καλάθη (37-38). Στη συνέχεια όμως ο Παναθηναϊκός “σταμάτησε” να παίζει. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, “μπλόκαρε” το “τριφύλλι” και με σερί 14-0 (!) όχι μόνο πέρασε μπροστά, πήρε και διψήφιο προβάδισμα (53-42).

Ο Λάσμε κατάφερε να σπάσει το σερί των γηπεδούχων και με καλάθι μείωσε σε 53-44. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε σ΄αυτό το σημείο ότι “ξύπνησε”και με ένα μικρό δικό του σερί και ύστερα από τρίποντο του Λεκαβίτσιους πλησίασε στους 4 (56-52). Το σερί συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι “πράσινοι” ισοφάρισαν το σκορ ξανά με τον Λιθουανό γκαρντ (56-56).

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και ανέκτησε τα ηνία του σκορ με τον εκπληκτικό Τόμας Ερτέλ (66-61). Ο Γιώργος Παπαγιάννης μείωσε με το πρώτο του καλάθι στο ματς, αλλά οι “μπλαουγκράν” είχαν τις λύσεις επιθετικά και διατήρησαν το προβάδισμα εφτά πόντων (72-65). Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα στα τελευταία λεπτά και τελικά υπέστη τη δέκατη του ήττα (79-68) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 14, Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 23 (2), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 5 (1), Γκιστ 8 (1), Λεκαβίτσιους 8 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (1), Μήτογλου 8