Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Παναθηναϊκός 69-86

Προμηθέας – Παναθηναϊκός 69-86

nikos pappas panathinaikos

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός στην Basket League, καθώς επικράτησε και του Προμηθέα με 86-69. Η ομάδα της Πάτρας έβαλε δύσκολα στους “πράσινους” για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξε και υπέστη τελικά την ήττα. Κορυφαίος για το “τριφύλλι” ήταν ο Νίκος Παππάς, ο οποίος “βομβάρδισε” το καλάθι της ομάδας του Μάκη Γιατρά. Ο Ρικ Πιτίνο πλέον μετράει 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον πάγκο του Παναθηναϊκού.

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά εύστοχος (9-4). H ομάδα της Πάτρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 13-6 ύστερα από εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπράουν. O Παναθηναϊκός αντέδρασε και πλησίασε στους 2 πόντους (16-14), αλλά η ομάδα της Πάτρας με ένα μεγάλο τρίποντο του Μέιερ πήρε ξανά “αέρα” πέντε πόντων (21-16).

Οι “πράσινοι” πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-21. O Παναθηναϊκός βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα του και ο Προμηθέας είχε “κολλήσει” επιθετικά (22-26). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, αλλά η ομάδα της Πάτρας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και δεν τους άφηνε να ξεφύγουν στο σκορ (34-35).

Νικ Καλάθης στο δεύτερο μέρος έδωσε άλλο αέρα στους πράσινους” (στο πρώτο ημίχρονο ήταν καθηλωμένος στον πάγκο με φάουλ) και γρήγορα έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα οχτώ πόντων (36-44), ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (39-50).

Ο Προμηθέας πλησίασε ξανά στους πέντε με δύο συνεχόμενα τρίποντα, αλλά οι “πράσινοι” έλεγχαν το ματς. Ο Νίκος Παππάς, που ήταν σε εκπληκτικό απόγευμα, συνέχισε να είναι ασταμάτητος και η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (50-64). Η ομάδα της Πάτρας πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη (51-64).

Ο Νίκος Παππάς συνέχισε να βομβαρδίζει και με το πέμπτο του τρίποντο έκανε το 70-53 και επί της ουσίας τελείωσε το ματς στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 51-64, 69-86
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας (7 ασίστ), Τσαϊρέλης 4, Μέιερ 12 (3), Λίποβι 10 (2), Μπράουν 23 (2), Σαλούστρος 5, Κασελάκης 6 (2), Γερομιχαλός 3, Χωλ 2, Έλις 4, Παρκς
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Λοτζέσκι 6, Παπαπέτρου 4, Καλάθης 12 (8 ασίστ), Βουγιούκας 2, Τόμας 14 (2) Παπαγιάννης 4, Γκιστ 9, Παππάς 18 (5), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …