Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Όσα έγιναν στον όμιλο του ΠΑΟΚ…

Όσα έγιναν στον όμιλο του ΠΑΟΚ…

mcfadden tenerife paok

Σημαντική νίκη πήρε η Τενερίφη απέναντι στην Τέλεκομ Βόννης με αποτέλεσμα να εξακολουθεί να είναι μόνη πρώτη στον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η ΚΑΕ:

“Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 5η συνεχόμενη νίκη του στο Basketball Champions League και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-3, αυξάνοντας τις πιθανότητές του για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Από τα άλλα παιχνίδια του ομίλου, ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη της Iberostar Tenerife επί της Telekom Baskets Bonn στην παράταση με 92-99. Οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά η Iberostar Tenerife ήταν καλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση, οι Ισπανοί κυριάρχησαν και έφτασαν στη 7η νίκη τους στη διοργάνωση, με τον ΠΑΟΚ να είναι η μοναδική ομάδα που τους έχει κερδίσει. Πρώτος σκόρερ για την Tenerife, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 14/26 τρίποντα, ήταν ο  Sebastian Saiz με 19 πόντους, ενώ από την Bonn, η οποία έκανε μόλις 9 λάθη σε 45 λεπτά αγώνα, ο Jooshua Mayo είχε 25 πόντους.

Boxscore

Highlights

Η Hapoel Holon πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκε της Fribourg Olympic στην Ελβετία με 90-95. Οι Ισραηλινοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχαν από 30 πόντους στα 2 πρώτα δεκάλεπτα και παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελβετοί «έσφιξαν» την άμυνά τους και πλησίασαν στο σκορ, πήραν τελικά την 6η τους νίκη στη διοργάνωση. Κορυφαίος για τη Holon, η οποία σούταρε με 57.4%, ήταν ο Corey Walden με 24 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για την Fribourg, η οποία μάζεψε 17 επιθετικά ριμπάουντ, ο Andre Williamson είχε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Boxscore

Highlights

Στη Γαλλία, τέλος, η Nanterre 92 δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Opava με το εντυπωσιακό 110-64! Οι Γάλλοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 33-11, ενώ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με διαφορά 36 πόντων (60-24), μετατρέποντας το δεύτερο μέρος σε τυπική διαδικασία. Πρώτος σκόρερ για τη Nanterre, η οποία είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Dominic Waters με 19 πόντους.