Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-75

Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-75

ΤΣΣΚΑ

Η Φενέρμπαχτσε ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε των Ρώσων με 79-75 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι Τούρκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με διψήφιες διαφορές, κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να πάρουν τη νίκη.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με καλάθι του Οθέλο Χάντερ προηγήθηκε με 17-6! Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σταθερά τα ηνία του σκορ. Η Φενέρμπαχτσε το μόνο, που κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν να μειώσει στους 8 (18-26).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους (27-41). Η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου να φανεί ανταγωνιστική και απλά μπόρεσε να μειώσει στους 12 με τρίποντο του Γκούντουριτς (36-48).

Ζέλικο Ομπράντοβιτς πρέπει να τα έψαλε στα αποδυτήρια στους παίκτες του, καθώς μπήκαν τελείως διαφορετικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 14-0 (!) και πέρασε μπροστά στο σκορ (50-48). Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν πραγματικό ντέρμπι και η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προηγηθεί ξανά με 62-60.

Η “ρωσική αρκούδα” έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κατάφερε να προηγηθεί με 67-60. Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε ξανά και μάλιστα πέρασε μπροστά με καλάθι του Βέσελι 59” πριν το φινάλε (77-75). Ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και με 2/2 έκανε το 79-75 10” πριν το τέλος και επί της ουσίας τέλειωσε το ματς.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη μεγάλη νίκη με 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 9, Κάλινιτς 10, Σλούκας 7, Γκούντουριτς 15 (3), Βέσελι 19, Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 10, Λοβέρν 4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 3 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 5 (1), Ροντρίγκεζ 11 (1), Κλάιμπερν 17 (2), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 10 (2), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 11

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/4)

Τα φώτα σε ΟΑΚΑ και Βιτόρια Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (1…