Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Λαύριο 83-64

ΑΕΚ – Λαύριο 83-64

aek5

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ στο παιχνίδι με το Λαύριο για την ένατη αγωνιστική της Basket League. Η Ένωση κέρδισε με σκορ 83-64 και ανέβηκε στο 7-2, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πέφτει στο 3-6 και να βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Βινς Χάντερ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27 λεπτά συμμετοχής, με τον Ντούσαν Σάκοτα να προσθέτει άλλους 14 και να έχει και 7 ριμπάουντ. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να ελέγχει το ρυθμό και το Λαύριο να βρίσκει συνεχώς λύσεις και να τελειώνει το δεκάλεπτο μπροστά με 16-15. Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση ανέβασε ταχύτητα και μαζί της και ο Γκρίφιν, οποίος ανέλαβε το σκοράρισμα και το τέλος του ημίχρονο βρήκε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, με 37-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και να πάρει μια εύκολη νίκη. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ανέβασε τα ποσοστά της και με εκτελεστές τους Χάντερ και Ράταν Μέις ανέβασε την διαφορά πάνω από τους +20, με το Λαύριο να μην έχει αντίδραση και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-42. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν κατάφερε να κάνει κάτι για ανατρέψει την κατάσταση, με τους “κιτρινόμαυρους” να κάνουν διαχείριση της διαφοράς και να παίρνουν τελικά μια εύκολη νίκη με 83-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-42, 83-64
ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4, Χάντερ 14(8 ριμπ.), Γκρίφιν 8(6 ριμπ., 4 ασ.), Σαντ Ρος 7, Ράταν Μέις 12, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14(7 ριμπ.), Λαρεντζάκης 6, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης 10, Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3
Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14, Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6(6 ριμπ., 4 ασ.), Λαμπ 7, Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7(6 ριμπ., 4 ασ.), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9, Οντιάσε 9