Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Σερβία – Ελλάδα 84-61

Σερβία – Ελλάδα 84-61

ellada

Την πρώτη της ήττα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας γνώρισε η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για την 10η αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας από την Σερβία (“καιγόταν” για το θετικό αποτέλεσμα) με σκορ 84-61. Η Εθνική στις αρχές της τρίτης περιόδου μείωσε σε 49-46 αλλά μετά η διαφορά “άνοιξε” (67-48) και ουσιαστικά εκεί “τελείωσαν” όλα.

Η Σερβία άρχισε καλύτερα το παιχνίδι (15-7 και 17-9) ενώ ο Λαρεντζάκης με συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 19-14. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 29-14. Στο 14′ ο Τσαϊρέλης έκανε το 32-21 ωστόσο η διαφορά συνέχισε να είναι σε διψήφια νούμερα (40-23). Η Εθνική “πάτησε” γκάζι και με την λήξη του ημιχρόνου, με ένα τρίποντο του Μποχωρίδη από τα οχτώ μέτρα, έγινε το 44-35 (τα ριμπάουντ ήταν “πληγή”, με τους Σέρβους να έχουν 20 και την Εθνική).

Ο Μαυροειδής “έφερε” την Ελλάδα στο -7 (44-37) ενώ ο Μποχωρίδης έκανε το 49-43. Η διαφορά έπεσε κι άλλο (49-46) ενώ ο Γιόβιτς έδωσε “ανάσα” στους Σέρβους (52-46 και 54-46). Στο 27′ το σκορ ήταν 59-48, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15 (63-48) και στο 30′ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν στο -19 (67-48). Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα (70-51), η Εθνική μείωσε σε 72-59 (36′) αλλά ήταν… αργά και τελικά η Σερβία επικράτησε με &&.

Δεκάλεπτα: 29-14, 44-35, 67-48, 84-61