Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Προμηθέας 72-73

Ρέθυμνο – Προμηθέας 72-73

kaselakis promitheas

Την τρίτη νίκη του στη Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε από το κλειστό “Μ. Μερκούρη”, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 73-72, για την πέμπτη αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι Κρητικοί είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Μπαρτ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παραμείνουν στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-5.

Έπειτα από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο (18-15), ο Προμηθέας πάτησε τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με 25-38 στο 18′. Ωστόσο, οι Κρητικοί αντέδρασαν και μείωσαν στους 7 πόντους (33-40) στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 55-53 στο 30′. Το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, ωστόσο με πρωταγωνιστές τους Λίποβι, Γκίκα και Μέιερ, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 67-71 στο 38′. Με 2/2 βολές και τρίποντο του Μπαρτ, το Ρέθυμνο πλησίασε στον πόντο (72-73).

Ο Κατσίβελης αστόχησε σε τρίποντο και στα τελευταία 4,9 δευτερόλεπτα ο Σταύρος Μυκονιάτης πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία φάση του αγώνα. Ο Μπαρτ, όπως αναμενόταν, πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε στο δίποντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-40, 55-53, 72-73.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4/9 τρίποντα), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 14 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάοουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 8 (2), Μέιερ 9 (1), Λίποβι 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.

National League 1: Συνέχεια στα play off και play out

Η 2η αγωνιστική των play off και η 3η των play out στον Γ’ όμιλο της National League…