Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Λαύριο 87-78

Περιστέρι – Λαύριο 87-78

peristeri2

Το “τρένο” του Περιστερίου δεν είχε στάση ούτε στην έβδομη αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε εντός έδρας του Λαυρίου με 87-78 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-0! Από την πλευρά του, το σύνολο του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 2-4 κι ενώ εκκρεμούν τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με τον Κολοσσό.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Ράιαν Χάροου – Στίβεν Γκρέι, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους έκαστος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Νίξον (16π.), Λαμπ (15π.) και Μιλόσεβιτς (12π., 9ριμπ.).

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας με σπασμένα τα φρένα στην επίθεση είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (10-17 στο 4′, 23-29 στο 10′), με τους Περιστεριώτες να ανεβάζουν στροφές στη δεύτερη περίοδο και να ψαλιδίζουν τη διαφορά (40-43) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πηγαίνουν χεράκι-χεράκι, μέχρι που το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με 59-51 στο 27′. Το Λαύριο αντέδρασε και πρωταγωνιστή τον Λαμπ μείωσε σε 61-59 στο 30′.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (68-67 στο 33′). Η συνέχεια άνηκε στο Περιστέρι, το οποίο με σερί 7-0, ξέφυγε με 75-67 στο 35′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (1), Χάροου 15 (6 ασίστ), Γκρέι 15 (5 ασίστ), Σίρκο 11 (3/6 τρίποντα), Ντάνιελ 12 (5 ριμπάουντ), Μουράτος 2, Σκορδίλης, Κλαρκ 8, Αγραβάνης 3 (1), Μπέντιλ 10 (6 ριμπάουντ).
ΛΑΥΡΙΟ AEGEAΝ CARGO (Σερέλης): Λούντζης 4, Μιλόσεβιτς 14 (10 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 10 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 6, Λαμπ 20 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης, Νίξον 16 (1), Κουζέλογλου 3, Μέλσον 5 (1), Οντιάσε.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…