Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 72-73

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 72-73

oly fener

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος “σκότωσε” την πρώην του ομάδα, η Φενέρμπαχτσε πέρασε αλώβητη από το ΣΕΦ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 73-72, για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι πλέον έχουν αρνητικό ρεκόρ (3-4). Αντίθετα, οι Τούρκοι έφτασαν στο 6-1, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο “διπλό”.

Οι Πειραιώτες είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο φινάλε του αγώνα, αλλά τόσο ο Γκος όσο και ο Μιλουτίνοφ αστόχησαν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα στο φινάλε επειδή πανηγύρισε έξαλλα ένα κρίσιμο τρίποντο του, μέτρησε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ δήλωσε “παρών” στα κρίσιμα, κάνοντας τη ζημιά στην πρώην του ομάδα. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κάλινιτς με 16 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πάλευε μόνος του στα τελευταία λεπτά. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με το δίδυμο Σλούκα-Κάλινιτς να κάνει εξαιρετική δουλειά, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 18-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές σε άμυνα κι επίθεση στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και να καταφέρνει να ξεφύγει με 35-27.

Οι Τούρκοι απάντησαν με ένα φοβερό σερί 0-12 (35-37) με τους Μαχμούτογλου – Σλούκα να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ του ΣΕΦ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (39-39).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια το προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από τρεις πόντους (53-50) στο φινάλε του δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με τους Μαχμούτογλου (62-65) και Γκος (67-67) να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα. Ο Μιλουτίνοφ έκανε το 69-67 με φοβερό κάρφωμα, για να ακολουθήσουν 6 αναπάντητοι πόντοι (τρεις βολές κι ένα τρίποντο) από τον Σλούκα, ο οποίος διαμόρφωσε το 69-73, βάζοντας γερές βάσεις νίκης για τη Φενέρ.

Ο Παπανικολάου, με ένα τρομερά δύσκολο τρίποντο, μείωσε σε 72-73, ο Κάλινιτς αστόχησε στην επόμενη φάση και στην τελευταία επίθεση Γκος και Μιλουτίνοφ απέτυχαν να χαρίσουν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Τουπάν 6 (2), Σπανούλης 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα (0/4 σουτ), Μιλουτίνοβ 6 (3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στρέλνιεκς 2 (1/5 σουτ), Πρίντεζης 10 (3/8 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 18 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3 (1).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 8 (1/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Μαχμούτογλου 12 (4), Κάλινιτς 16 (1), Σλούκας 20 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…