Κεντρική Γυναίκες Νίκη Λευκάδας – Γαλατασαράι 64-69

Νίκη Λευκάδας – Γαλατασαράι 64-69

fe84f69c6a0dec823393e4ed19ce01fa L

Σε ένα οριακό παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με αξιώσεις τη νίκη, η Γαλατασαράι εμφανίστηκε πιο έτοιμη από την Νίκη Λευκάαδας στις λεπτομέρειες με περισσότερες παραστάσεις και βγήκε νικήτρια στο τέλος με σκορ  69-64 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής  για τον B’ όμιλο του EuroCup γυναικών.

Η ομάδα από την Λευκάδα εμφανίστηκε διαβασμένη και μπήκε αποφασισμένη να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πετύχει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Στην πρώτη περίοδο βρέθηκε μπροστά με δύο πόντους(20-18) ενώ στο κλείσιμο του ημιχρόνου με όμορφο μπάσκετ άνοιξε την διαφορά στους 9 πόντους( 40-31).

Όλα άλλαξαν στην ανάπαυλα με τις φιλοξενούμενες να σφίγγουν την άμυνα τους και να κυριαρχούν σε ριμπάουντ και ευστοχία με συνέπεια να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προηγηθούν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 55-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκη δεν κατάφερε να αντιδράσει και υπέστη άλλη μια ήττα, έχοντας ρεκόρ 0-4.

Τα στατιστικά:ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Γουόκερ 18, Νάιτ 12(2), Παπαμιχαήλ 10(1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 14(4), Μπαλτά 6(2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2.

Τα δεκάλεπτα:20-18, 40-31, 54-55, 64-69