Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 86-77

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 86-77

keith langford panathinaikos baskonia

Την τέταρτη του φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα υπέστη ο Παναθηναίκός, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπασκόνια με 86-77 στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι Βάσκοι πήραν τα ηνία του σκορ από την αρχή του αγώνα και τα κράτησαν εύκολα μέχρι και το φινάλε. Εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησαν ο Κιθ Λάνγκφορντ και ο Νίκος Παππάς.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα οχτώ πόντων (12-4). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε με σερί 6-0 να πλησιάσει στους 2 πόντους (12-10). Οι “πράσινοι”, όμως, “κόλλησαν” και πάλι επιθετικά και στα τελευταία λεπτά της περιόδου δέχτηκαν επί μέρους σκορ 10-2 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (22-12).

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήθελε να επιστρέψει στο ματς και τα κατάφερε. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και πλησίασαν στον έναν πόντο με καλάθι του Ίαν Βουγιούκα (31-30). Οι Βάσκοι, όμως, δεν άφησαν τους “πράσινους” να περάσουν μπροστά. Σ΄εκείνο το σημείο “έτρεξαν” σερί 9-0, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (40-30), την οποία και κράτησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (44-32).

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ με αιχμή του δόρατος τους Λάνγκφορντ και Παππά, αλλά η Μπασκόνια είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45). Οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς και μάλιστα στο φινάλε της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με 18 πόντους (73-55).

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μείωσαν στους 12 (73-61). Η Μπασκόνια απάντησε με ένα 4-0, αλλά οι “πράσινοι” πλησίασαν ξανά με νέο καλάθι του εκπληκτικού Λάνγκφορντ (77-65). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να “βομβαρδίζει” το αντίπαλο καλάθι και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους εφτά πόντους (81-74).

Ο Ματ Τζάνινγκ, όμως, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο – ψυχολογίας για την ομάδα του και ανέβασε τη διαφορά στους εννιά πόντους (84-75). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 44-32, 73-55, 86-77
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (2), Βόιγκτμαν 7, Ουέρτας 4, Τζάνινγκ 12 (4), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 11 (3), Πουαριέ 10, Σενγκέλια 16 (1), Γκαρίνο, Σιλντς 4, Χίλιαρντ 12 (1)
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 3 (1), Λάνγφορντ 33 (2), Λάσμε 6 (1), Παπαπέτρου, Παππάς 16 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτισους 2, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 5 (1), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου