Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 65-84

Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 65-84

erick green fenerbahce barcelona

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε γι ακόμη μία αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 84-65 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Μπόμπι Ντίξον, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με double score (6-12). Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (10-18) και κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (17-23).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ακόμη καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (21-35). Οι “μπλαουγκράνα” στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έδειξε μία αντίδραση και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο -9 (36-45).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς και ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (47-64). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-45, 47-64, 65-84
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 6, Πάνγκος, Ρίμπας 5 (1), Σίνγκλετον 2, Χάνγκα 16 (1), Μπλάζιτς 2 Ερτέλ 2, Πουσόβι 3, Οριόλα 9 (1), Κούριτς 10 (2), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 7
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 4, Ριρπάνσι, Μέλι 10 (2), Κάλινιτς 9 (1), Αρνά, Γκούντουριτς 13 (2), Βέσελι 11, Ντίξον 16 (3), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 11 (1), Λοβέρν 8

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…