Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Νταρουσάφακα 100-79

Φενέρμπαχτσε – Νταρουσάφακα 100-79

fenerbache darusafaka boby

Η Φενέρμπαχτσε ήταν η μεγάλη νικήτρια του τουρκικού ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Νταρουσάφακα με 100-79. Οι γηπεδούχοι σε όλη τη διάρκεια του ματς είχαν τα ηνία του σκορ και πήραν την τέταρτη τους συνεχόμενη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς κατάφερε να πάρει προβάδισμα 15 πόντων (25-10). Στη δεύτερη περίοδο η άμυνες πήγαν περίπατο και σημειώθηκαν συνολικά 48 πόντοι. Η Νταρουσάφακα πέτυχε τους 27 εξ’ αυτών και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (46-37).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τις λύσεις και κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 10 (68-56). Στο τελευταίο μέρος, η Φενέρμπαχτσε είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και πήρε τη νίκη με 100-79.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 46-37, 68-56, 100-79
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ηκριν 2, Μέλι 7 (2), Μαχμούτογλου 16 (3), Κάλινιτς 7, Σλούκας 5, Γκούντουριτς 13 (1), Βέσελι 13, Γκιουλέρ 2, Μοχάμεντ Άλι 15 (2), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 13
Νταρουσάφακα (Τσάκι): ΜακΚάλουμ 16, Οζμιζράκ 4, Κοσούτ 4, Ντεμίρ 3 (1), Κιντ 2, Οζντεμίρογλου 2, Σαβάς 8, Μπράουν 4, Πέινερς 6, Ντίμπλερ 6 (2), Έβανς 7 91), Έρικ 17

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…