Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Παναθηναϊκός 76-68

Χίμκι – Παναθηναϊκός 76-68

euroleague 1

Στο ίδιο έργο…. θεατές
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και στη Ρωσία, γνωρίζοντας την ήττα κι από τη Χίμκι με 76-68, για τη δέκατη αγωνιστική της Euroleague. Οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν δείξουν καλό πρόσωπο ούτε στη Μόσχα, γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα τους κι υποχωρώντας στο 5-5.

Κορυφαίος για τη Χίμκι, που αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερο της παίκτη Αλεξέι Σβεντ, ήταν ο Γκιλ με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκιστ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά του, ο Λάνγκφορντ είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σκιά του εαυτού ήταν και πάλι ο Νικ Καλάθης.

Οι άμυνες των δύο ομάδων απουσίαζαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι επιθέσεις της Χίμκι και του Παναθηναϊκού είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στα πρώτα είκοσι λεπτά, με τους Ρώσους να έχουν το προβάδισμα σ’ όλο το πρώτο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 29-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Λάνγκφορντ ήταν ο παίκτης που τράβηξε και πάλι το κουπί στο σκοράρισμα για τους “πράσινους”, με τον Καλάθη να μοιράζει τέσσερις ασίστ.

Με τους Λάνγκφορντ, Τόμας και Παππά να βρίσκουν σκορ, ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 33-40 στο 13′, αλλά η Χίμκι απάντησε με σερί 10-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (43-40 στο 17′). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Ρώσους στο +4 (48-44).

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε άρδην. Οι άμυνες κυριάρχησαν στο παρκέ, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 11-7 (!), με τη Χίμκι να ξεφεύγει οκτώ πόντους (59-51).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο μισό (69-61) της τελευταίας περιόδου, ενώ στη συνέχεια η Χίμκι ξέφυγε και με διψήφια διαφορά (74-63), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Κρόκερ 2 (1/6 σουτ), Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μόνια 9 (2), Γκιλ 21 (8/9 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γιακούσιν, Τζένκινς 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 7 (1), Μίκι 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 8 (2), Λάνγκφορντ 17 (2/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 19 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 2 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη).