Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Περιστέρι 62-68

Άρης – Περιστέρι 62-68

argyris pedoulakis peristeri

Ασταμάτητο είναι το Περιστέρι, καθώς πέρασε και από την έδρα του Άρη και έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κέρδισε την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 68-62 και παρέμεινε αήττητη στην Basket League. Κορυφαίος και καθοριστικός γι ακόμη μία φορά ήταν ο Χάροου για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης ξεκίνησε φανταστικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-0! Το Περιστέρι σιγά σιγά “ξύπνησε” και μάλιστα πέρασε μπροστά με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου (12-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-18).

Οι γηπεδούχοι, όπως και στην πρώτη περίοδο, μπήκαν δυνατά και με ένα γρήγορο 5-0 πέρασαν μπροστά (19-18). Το Περιστέρι απάντησε με δικό του 9-0 σερί και προηγήθηκε με 8 (19-27). Ο Άρης επέστρεψε και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Αγγέλου (30-29), αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά έμεινε χωρίς σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία έτρεξε σερί ξανά 9-0 και προηγήθηκε με 38-30.

H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και ξεπέρασε και τους 10 πόντους με καλάθι του Χάροου (30-42). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Το Περιστέρι είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-56).

Ο Άρης δεν τα παράτησε και στην τελευταία περίοδο επέστρεψε στο ματς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα μικρό σερί και με τρίποντο του Λάκι Τζόουνς μείωσε σε 61-55, ενώ με νέο τρίποντο του Μποχωρίδη η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (58-61).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε και στον 1 (60-61), αλλά ο Χάροου πήρε το “όπλο” του και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στο Περιστέρι (60-66). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-38, 43-56, 62-68
Άρης (Αγγέλου): ΜακΓκι 1, Τζόουνς 11 (2), Μπελ 8 (2), Χάρις 14 (4), Νταλό 12 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης, Μποχωρίδης 5 (1), Χρηστίδης 6, Κάιζερ 2, Αγγέλου 3 (1)
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 13 (2), Χάροου 20 (2), Γκρέι 7 (1), Σίρκο 3, Ντάνιελ 8, Μουράτος, Σκορδίλης, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 4 (1), Αγραβάνης 4, Μπέντιλ 7 (1), Καράμπελας