Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Περιστέρι – Ήφαιστος Λήμνου 91-81

Περιστέρι – Ήφαιστος Λήμνου 91-81

peristeri ifaistos

Την πρόκριση του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε το Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε εντός έδρας του Ηφαίστου Λήμνου με 91-81 και πήρε την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης.

Το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, πάλεψε για τη νίκη μέχρι τέλους, αλλά “λύγισε” από τους Περιστεριώτες, οι οποίοι ήταν ανώτεροι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Έντουαρντ Ντάνιελ (20π., 10ριμπ.) και Ράιαν Χάροου (19π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Έβανς (13π.), Γκότσερ (12π.), Μπράζελτον (12π.) και Γόντικας (11π.).

Το Περιστέρι πραγματοποίησε εκρηκτικό ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται με 9-0. Ο Ήφαιστος Λήμνου ξύπνησε στη συνέχεια και μάζεψε τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 18-16.

Μουράτος και Ντάνιελ μπήκαν “καυτοί” στη δεύτερη περίοδο, με το Περιστέρι να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (28-18), αλλά ο Ήφαιστος βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει γρήγορα στο παιχνίδι (32-32). Το ημίχρονο βρήκε, πάντως, τους γηπεδούχους στο +3 (39-35), με τον Χάροου να τραβάει εκ νέου το κουπί στην επίθεση.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο εντυπωσιακή, με τις άμυνες των δύο ομάδων να πηγαίνουν… περίπατο και τα καλάθια να πέφτουν βροχή, γι’ αυτό και το 23-29 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ήφαιστος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (49-55), παίρνοντας σκορ από αρκετούς παίκτες, με τον Κλαρκ να μειώνει στο καλάθι (62-64) με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, ωστόσο στη συνέχεια το Περιστέρι ανέβασε στροφές και ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (85-76), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κράτησε τη διαφορά μέχρι το φινάλε, παρά τις προσπάθειες των νησιωτών και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-35, 62-64, 91-81.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Αγραβάνης 7 (1), Φιλιππάκος, Ντάνιελ 20 (10ριμπ.), Καράμπελας, Καδρας, Βασιλόπουλος 6 (10ριμπ.), Κλαρκ 10 (1), Σίρκο 2, Γκρέι 10 (2), Μπέντιλ 10, Χάροου 19 (1).
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12 (2), Μανωλόπουλος 6 (1), Μπράζελτον 12 (2), Έβανς 13, Σμιθ 9 (3), Σταμάτης 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 1, Γόντικας 11, Φρεϊμάνις 7, Γαρέζος, Ουίγκινς 5 (1).