Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-84

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-84

calathes pao maccabi

Αν και ζορίστηκε αρκετά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στην Euroleague. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υπερασπίστηκε αποτελεσματικά την “καυτή” έδρα της, επικρατώντας της μαχητικής Μακάμπι με 89-84, για την πρώτη αγωνιστική της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη.

Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 2/3 βολές, 6/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Από την πλευρά του, ο Καλάθης μέτρησε 8 πόντους και 14 ασίστ, όντας, όμως, εξαιρετικά άστοχος. Παίκτης-κλειδί του αγώνα ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 10 υπερπολύτιμους πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ουίλμπεκιν με 24 πόντους κι 8 ασίστ.

Οι επιθέσεις των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, με τις άμυνες να έχουν ρόλο κομπάρσου. Ο αγώνας είχε τρελό ρυθμό, γεγονός που ευνόησε τους Ισραηλινούς, οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Σκότι Γουίλμπεκιν κατάφεραν όχι μόνο να είναι μέσα στο παιχνίδι, αλλά να έχουν για μεγάλη διάρκεια το προβάδισμα.

Η “πράσινη” άμυνα αδυνατούσε να σταματήσει τον Αμερικανό γκαρντ, με τον Τσάβι Πασκουάλ να χρησιμοποιεί πάνω του τους Παπαπέτρου (αρχικά), Καλάθη κι Αντετοκούνμπο.

Με την αύρα του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 8-0  αλλά και με 13-2 στο 3′, ωστόσο γρήγορα η Μακάμπι βρήκε ρυθμό και μείωσε σε 15-14. To πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους “πράσινους” μπροστά με ένα ισχνό προβάδισμα (26-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με τον Πασκουάλ να αφήνει στον πάγκο τον Παπαπέτρου για πάρα πολύ ώρα, ενώ έβαλε στην πεντάδα και τον Λεκαβίτσιους για λίγα λεπτά, προκειμένου να ξεκουραστεί ο Καλάθης. Παππάς, Λοτζέσκι- Αντετοκούνμπο, Τόμας και Λάσμε-Γκιστ, ήταν οι υπόλοιποι που χρησιμοποιήθηκαν.

Η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει με 4 πόντους (39-43) στο 17′, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να κλείσει και το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, χάρη σε τρίποντο του Καλάθη (46-45).

Με τους Μήτογλου κι Αντετοκούνμπο να δίνουν σημαντικές λύσεις, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 59-55 στο 25′, ωστόσο η Μακάμπι απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε με 60-61, αλλά και με 61-65 στο 28′. Η αντίδραση του “τριφυλλιού”, όμως, ήταν άμεση. Με επιμέρους σκορ 9-2 στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, κατάφερε να κλείσει και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 70-67.

Η τέταρτη περίοδος είχε έναν πρωταγωνιστή κι αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Με πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι και με το σκορ στο 75-71, οι “πράσινοι” έτρεξαν σερί 7-0 και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (82-71) στο 35′.

Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν σε 82-77, ωστόσο ο MVP Λοτζέσκι, με τρίποντη βόμβα, “σκότωσε” τη Μακάμπι (85-77), για να έρθει ο Παπαπέτρου και να την αποτελειώσει (87-77). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (87-82), αλλά δεν τα κατάφεραν (εξαιρετική άμυνα Καλάθη στον Γουίλμπεκιν σε κρίσιμη επίθεση της Μακάμπι).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λάσμε 8 (4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Παπαπέτρου 4 (2/3 διποντα), Παππάς 6, Γκιστ 5 (2/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Καλάθης 8 (2/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Μήτογλου 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 24 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Ο’ Μπράιαντ 4 (6 ριμπάουντ), Καλογιάρο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρολ 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κέιν 7 (1), Τάιους 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλακ 14 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 2.

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…