Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νταρουσάφακα – Μπούντουτνοστ 71-63

Νταρουσάφακα – Μπούντουτνοστ 71-63

zoran nikolic buducnost darusafaca

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Νταρουσάφακα, καθώς κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Μπούντοτσνοστ με 71-63. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες και οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Η πρώτη περίοδος μέχρι και 2′ πριν το τέλος ήταν ισορροπημένη (14-14). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η Μπούντουτνοστ πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα γρήγορο 11-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (14-25).

Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Οι Τούρκοι απάντησαν και με δικό τους σερί κατάφεραν να περάσουν γρήγορα μπροστά στο σκορ με 26-25. Η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 39-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι δύο ομάδες πίεσαν, αλλά η διαφορά έμεινε σταθερή στους τέσσερις πόντους (53-49). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με επί μέρους σκορ 9-2 πέρασαν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (55-58).

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα με καλάθι του Πέινερς (61-60). Οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα τους και με νέο καλάθι του Πέινερς ανέβασαν τη διαφορά στους 4 (66-62). Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι. Η Νταρουσάφακα κράτησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-35, 53-49, 71-63
Nταρουσάφακα: ΜακΚάλουμ 4, Οζμιζράκ 2, Μπειγκούλ 3 (1), Ντεμίρ, Κιντ 12 (1), Οζντεμίρογλου 7, Σαβάς 8, Μπ΄ραουν, Πέινερς 15 (1), Ντίμπλερ 3 (1), Έβανς 7 (12 ριμπάουντ), Έρικ 10
Μπούντουτσνοστ: Τζάκσον 9 (3), Ιβάνοβιτς 10 (2), Σέχοβιτς, Κλαρκ Ερλ 11 (1), Μπάροβιτς, Κλαρκ Κότι 5 (1), Γκόντριτς 11 (2), Κραφτ 2, Νίκολιτς Ζόραν 3, Όμιτς 7, Πόποβιτς, Νίκολιτς Ντανίλο 5

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…