Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Νταρουσάφακα – Μπαρτσελόνα 71-79

Νταρουσάφακα – Μπαρτσελόνα 71-79

kevin pangos fc barcelona darusafaka

Τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Νταρουσάφακα με 79-71. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν αρκετά και χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

“Εκρηκτικό” ήταν το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε γρήγορα γρήγορα να πάρει διψήφιο προβάδισμα (3-13). Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με καλάθι του Μπλάζιτς προηγήθηκαν με 19-8. Η Νταρουσάφακα αντέδρασε στο φινάλε της πρώτης περιόδου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 5 (18-23).

Η τουρκική ομάδα συνέχισε την αντεπίθεση της και μείωσε στον έναν πόντο με καλάθι του Έρικ (26-27). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ξύπνησαν και με τον εκπληκτικό Κρις Σίνγκλετον (3/4 τρίποντα) ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-41). Ο Ντεμίρ 1” πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη και μείωσε σε 47-40.

Νταρουσάφακα ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με σερί 9-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 49-47. Οι Τούρκοι ήταν εκπληκτική στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνολικό επί μέρους σκορ 24-11, ολοκλήρωσαν την περίοδο μπροστά με 64-58.

Μπαρτσελόνα ύστερα από το κακό τρίτο δεκάλεπτο, αντέδρασε και με επί μέρους 11-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κατάφερε να ανακτήσει τα ηνία του σκορ (67-69). Οι “μπλαουγκράν” ήταν εντυπωσιακοί σε επίθεση και άμυνα και η Νταρουσάφακα σκόραρε με το σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι το τέλος τα ηνία του σκορ και πήραν τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79
Νταρουσάφακα: ΜακΚάλουμ 6, Οζμιράκ 5 (1), Μπεϊγκάλ 2, Ντεμίρ 8 (2), Κντι 10 (1), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 8 (1), Πέινερς, Ντίμπλερ 4, Έβανς 6 (2), Έρικ 17
Μπαρτσελόνα: Σεραφέν 9, Πάνγκος 7, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 18 (3), Μπλάζιτς 5, Σμιτς, Ερτέλ 13 (1), Πούστοβι, Οριόλα 2, Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 17

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…