Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπουντούτσνοστ – Μακάμπι 68-78

Μπουντούτσνοστ – Μακάμπι 68-78

maccabi buducnost

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του λαού, πνίγοντας με την άμυνα της τη Μπουντούτσνοστ στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να φύγει με το “διπλό” (68-78) από το Μαυροβούνιο, για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης, ανεβαίνοντας στο 1-2. Στο 0-3 βρέθηκε η Μπουντούτσνοστ, η οποία είναι η πιο αδύναμη ομάδα της φετινής Euroleague.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά στους Ισραηλινούς. Είχαν το προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο (60-58), ωστόσο κάπου εκεί οι Ισραηλινοί σοβαρεύτηκαν κι ανέβασαν στροφές στην άμυνα, επιτρέποντας στους Μαυροβούνιους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους!

Κάπως έτσι, η Μακάμπι έφτασε στη νίκη, σπάζοντας το ρόδι για τη φετινή σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γουίλμπεκιν, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78.
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 13 (3), Σέχοβιτς Σο. 9 (2), Κλαρκ Ε. 8, Μπάροβιτς 2, Κλαρκ Κ. 9 (1), Γκόρντιτς 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κραφτ, Όμιτς 12, Πόποβιτς 1, Νίκολιτς Ντ. 2.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 28 (6/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ο’Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 7 (1), Ρολ 12 (1), Κέιν 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάιους 7 , Λέβι, Ντιμπαρτολομέο 3 (1),Μπλακ 10 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…