Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – Προμηθέας 68-83

Κολοσσός – Προμηθέας 68-83

leonidas kaselakis promitheas kolossos rodou

Πατώντας τέρμα το γκάζι στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας πέρασε άνετα από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού με 83-68, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, φεύγοντας με το “διπλό” από μία σκληρή έδρα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κασελάκης και Τσαϊρέλης. Ο πρώτος σημείωσε 19 πόντους, ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο δεύτερος πρόσθεσε 17 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 17 πόντους κι 8 ριμπάουντ, με τον Δημάκο να σημειώνει 15 πόντους κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Το στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι ήταν ευστοχία των Πατρινών πίσω από τα 6,75. Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν 30 τρίποντα κι ευστόχησαν στα 15 (!), διαλύοντας την άμυνα του Κολοσσού στην τρίτη περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ (23-18, 41-43). Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-6, ξέφυγε με 63-47 στο 28′ και δεν κοίταξε ξανά πίσω του, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Μαυροειδής 16 (5/7 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 15 (3/3 τρίποντα), Άσκα 7, Ντιγκς 11, Ντούρεν 9 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γεωργαλής 2, Παπαδάκης, Κέμπτον 5 (1), Μπράουνινγκ 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 19 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 37:21), Γκίκας, Έλις, Μπράουν 9 (3), Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 17 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Μέγιερ 12 (2), Γερομιχαλός, Λίποβι 6, Χολ 9 (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παρκς.

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ, με Σερέλη στον πάγκο του

Με Σερέλη και χωρίς Γκαρντ κόντρα στο Περιστέρι. Με δύο σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί …