Κεντρική Γυναίκες Έγραψε ιστορία η Νίκη Λευκάδας!

Έγραψε ιστορία η Νίκη Λευκάδας!

niki lefkadas

Η Νίκη Λευκάδας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Eurocup Γυναικών. Η ομάδα του Ιονίου μπορεί να ηττήθηκε εκτός έδρας με 66-62 από τη Σπαρτάκ Νόγκινσκ, ωστόσο υπερασπίστηκε το +7 (66-59) του πρώτου αγώνα στη Λευκάδα κι άφησε εκτός διοργάνωσης τη ρωσική ομάδα.

Η Τζέιντ Τζόνσον – Ουόκερ μέτρησε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ και η Έλενα Τσινέκε σταμάτησε στους 14 πόντους σε 40 λεπτά συμμετοχής

Το ελληνικό σύνολο βρέθηκε μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 28-30, ωστόσο η Σπαρτάκ Νόγκινσκ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 49-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ρωσική ομάδα ξέφυγε με 58-50 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, καλύπτοντας για πρώτη φορά τη διαφορά της ήττας της στον αγώνα που έγινε στη Λευκάδα.

Στα τελευταία λεπτά, η Νίκη Λευκάδας διατήρησε τη ψυχραιμίας της, έπαιξε άμυνα, μείωσε τη διαφορά και πήρε την ιστορική πρόκριση, με την Ουόκερ και την Παπαμιχαήλ να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-30, 49-44, 66-62.