Κεντρική NBA Άλλος ένας “περίπατος” για τους αήττητους Μπακς του Γιάννη! (vids)

Άλλος ένας “περίπατος” για τους αήττητους Μπακς του Γιάννη! (vids)

giannis 1

Δίχως να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα, οι Μιλγουόκι Μπακς επιβλήθηκαν των Ορλάντο Μάτζικ με 113-91 κι επέκτειναν την αήττητη πορεία τους, φθάνοντας στο 6-0! Τα “ελάφια” καθάρισαν την υπόθεση-νίκη στην 3η περίοδο, εκεί όπου έστειλαν τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων και δεν ξανακοίταξαν πίσω, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει… μερικό μερίδιο στον νέο θρίαμβο της ομάδας του Γουισκόνσιν.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ-σταρ αγωνίστηκε μόλις για 19 λεπτά στην αναμέτρηση, εξαιτίας ενός χτυπήματος στο κεφάλι κατά τη διάρκεια της 1ης περιόδου. Υπό τον φόβο της διάσεισης, ο χρόνος συμμετοχής του Αντετοκούνμπο περιορίστηκε αισθητά, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πάτησε παρκέ μονάχα για 3 λεπτά στο τελευταίο 12λεπτο.

Παρ’όλα αυτά, ο ηγέτης των Μπακς γέμισε τη στατιστική του γραμμή, με 21 πόντους κι 7 ριμπάουντ, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά (9/12 σουτ, 3/4 βολές), αν κι υπέπεσε σε 4 λάθη. Όλες οι προσπάθειές του έλαβαν χώρα εντός της ρακέτας με drives και κινήσεις στο ποστ, εκμεταλλευόμενος το κακό rim-protection των Μάτζικ και, φυσικά, το άψογο spacing της ομάδας του, το οποίο βοηθά τους πάντες και “εκτοξεύει” τη δυναμική του Μιλγουόκι.

Τα highlights του Γιάννη

Η νέα, επιτυχημένη “συνταγή” των Μπακς τους επέτρεψε να διατηρηθούν σε υψηλά επίπεδα ακόμη και χωρίς τον Γιάννη στο παρκέ. Παρά την απουσία του από την 3η περίοδο, εκείνο ήταν το χρονικό διάστημα όπου το Μιλγουόκι έπιασε το peak της απόδοσής του, με τη διαφορά να φθάνει έως και τους 26 πόντους εντός αυτού ενώ, το 108-77 της τελευταίας περιόδου αποτέλεσε τη μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο Κρις Μίντλετον είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 26 λεπτά, αποδεικνύοντας ότι θα έχει ισχυρή υποψηφιότητα για μια θέση στο All-Star Game, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον σταμάτησε στους 16 ενώ ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο σκόραρε 15, δικαιώνοντας -προς το παρόν- τις προσδοκίες.

Από την άλλη, ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάτζικ με 16 πόντους αλλά και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ντι Τζέι Όγκαστιν τον ακολούθησε σε απόδοση με 11. Η αλήθεια είναι, βέβαια, ότι με 32.7% στα σουτ εντός πεδιάς (33/101), 23.3% στα τρίποντα και με 16 ριμπάουντ λιγότερα από τον αντίπαλο, είναι κάπως δύσκολο να τα καταφέρει κανείς…

Τα highlights του αγώνα

Τα αποτελέσματα της ημέρας (27/10)

• Μπόστον Σέλτικς – Ντιτρόιτ Πίστονς 109-89 (Μπράουν 19, Μόρις 18, Τάις 17, Χέιγουορντ 15 / Ντράμοντ 18, Τζόνσον 16)
  • Γιούτα Τζαζ – Νιου Όρλεανς Πέλικανς 132-111 (Ρούμπιο 28 [6 ριμπάουντ, 12 ασίστ], Γκομπέρ 25 [14 ριμπάουντ, 4 τάπες], Μίτσελ 22 / Μίροτιτς 25 [8 ριμπάουντ, 10/18 σουτ], Χόλιντεϊ 18, Τζάκσον 14)
  • Σικάγο Μπουλς – Ατλάντα Χοκς 97-85 (ΛαΒίν 27 [11 ριμπάουντ, 9 λάθη], Πάρκερ 18, Αρτσιντιάκονο 13 / Πρινς 16, Γιανγκ 13 [0/6 τρίποντα], Ντέντμον 13 [13 ριμπάουντ])
  • Ιντιάνα Πέισερς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 119-107 (Μπογκντάνοβιτς 25 [10/14 σουτ], Ολαντίπο 24 [10/15 σουτ], Κόλισον 15, Σαμπόνις 15 / Χουντ 17, Νανς 15 [12 ριμπόυντ], Χιλ 14)
  • Σάρλοτ Χόρνετς – Φιλαδέλφια 76ερς 103-105 (Γουόκερ 37 [6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11/31 σουτ], Μπρίτζες 14, Ζέλερ 12 / Εμπίιντ 27 [14 ριμπάουντ], Κόβινγκτον 18 [10 ριμπάουντ, 4 τάπες], Σίμονς 14 [12 ριμπάουντ])
  • Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Μαϊάμι Χιτ 111-120 (Λίλαρντ 42 [7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 15/28 σουτ], ΜακΚόλουμ 19, Κόλινς 13 / Ντράγκιτς 28, Ολίνικ 19, ΜακΓκρούντερ 14 [10 ριμπάουντ])
  • Φοίνιξ Σανς – Μέμφις Γκρίζλις 96-117 (Έιτον 24 [8 ριμπάουντ, 5 ασίστ], Οκομπό 12 / Γκασόλ 19 [8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα], Κόνλεϊ 18 [7 ασίστ], Μπρουκς 18)
  • Ορλάντο Μάτζικ – Μιλγουόκι Μπακς 91-113 (Βούτσεβιτς 16, Όγκαστιν 11 / Αντετοκούνμπο 21 [7 ριμπάουντ, 9/12 σουτ σε 19 λεπτά συμμετοχής], Μίντλετον 18, Μπρόγκντον 16, ΝτιΒιντσέντζο 15)
  • Λος Άντζελες Λέικερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 106-110 (Τζέιμς 35 [11 ριμπάουντ, 13/21 σουτ], Κούζμα 15, Στίβενσον 14 / ΝτεΡόζαν 30 [12 ριμπάουντ, 8 ασίστ], Γκέι 16 [10 ριμπάουντ, 5 ασίστ], Φορμπς 16, Όλντριτζ 15)

National League 2 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play Off

Στον τελικό ανόδου πέρασε το Πικέρμι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα. Το εισιτήριο για τον τελι…