Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Ρέθυμνο – Προμηθέας 71-79

Ρέθυμνο – Προμηθέας 71-79

promitheas patras

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στα “Μαυροσκούφεια“. Στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του τουρνουά που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη, η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε δύσκολα του Ρεθύμνου με 79-71.

Οι Κρητικοί μπόρεσαν να φανούν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, με τους Πατρινούς να πατούν τέρμα το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και να ξεφεύγουν με 15 πόντους (55-70) στο 30′.

Το σύνολο του Σταύρου Μυκονιάτη δεν το έβαλε, πάντως, κάτω. Πίεσε τους Πατρινούς, ανεβάζοντας στροφές στην άμυνα και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όχι όμως και να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη, παρότι πέτυχαν μόλις 9 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Έτσι, η ομάδα του Γιατρά προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Για τον Προμηθέα 14 πόντους πέτυχε ο Τσαϊρέλης, ενώ ο Ντέιβις του Ρεθύμνου είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-42 (ημ.), 55-70, 71-79.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Μπρέισι – Ντέιβις 15(2), Γκάιτον 8(2), Ντουράμ 11, Ραζής 4, Χριστοδούλου 6, Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ( Μάκης Γιατράς): Γκίκας 11(3), Τσαϊρέλης 14(2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9(1), Κατσίβελης 5, Μέιερ 6(1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.