Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Προμηθέας 82-76 (pics)

ΠΑΟΚ – Προμηθέας 82-76 (pics)

paok promitheas

Πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Φιλ Γκος να “πυροβολεί” καθώς μέχρι το 30′ είχε 21 πόντους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Προμηθέα στο “Παλατάκι” με 82-76. Ετσι ο “Δικέφαλος” κατέκτησε την πρωτιά στο τουρνουά “Μαυροσκούφεια“, αν και στο πρώτο μέρος τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Πατρινούς που είχαν φτάσει στο +10 (19-29).

margaritis 1

O Προμηθέας προηγήθηκε με 2-6, ο Τζόουνς ισοφάρισε (6-6) ενώ το 9-12 αλλά και το 9-15 έγινε από τον Γκίκα. Ο Γκος μείωσε σε 12-16, ο Προμηθέας έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι (12-17 στο 6′) όμως ο ΠΑΟΚ “αντέδρασε” και πέρασε μπροστά (18-17). Οι Πατρινοί πίεσαν τον “Δικέφαλο” με το ξεκίνημα της επίθεσης των “ασπρόμαυρων” και έγιναν τρία διαδοχικά λάθη από τους Θεσσαλονικείς με αποτέλεσμα να “γραφτεί” το 18-25 και το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 18-27.

Ο Γερομιχαλός διαμόρφωσε το 19-29, ο Μαργαρίτης πέτυχε καλάθι και φάουλ (27-31) ενώ ο Γκος έφερε τους γηπεδούχους στο -2 (33-35). Ο Σαλούστρος ήταν υπεύθυνος για το 35-39 και στο 19′ ο Χάτσερ ισοφάρισε (39-39). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-42 μετά από τρίποντο του Γκίκα ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 (49-42) έχοντας “σφίξει” την άμυνά του και χρειάστηκε να περάσουν 4′ για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (49-44) ο Προμηθέας στο δεύτερο μέρος. Ακολούθησε τεχνική ποινή σε βάρος των φιλοξενούμενων (52-44), στο 27′ έγινε το 60-47 ενώ στο 30′ οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 68-57 έχοντας τον Γκος με 21 πόντους.

Ο Σχίζας ήταν ο υπεύθυνος για το 70-57 αλλά και για το 73-57 ενώ στο 34′ οι γηπεδούχοι είχαν αέρα 17 πόντων (77-60). Οι Πατρινοί μείωσαν σε 77-67 λίγο μετά το 36′, ο Χάτσερ “απάντησε” με τρίποντο (80-67) και ο Μορέιρα “έγραψε” το 82-70. To φιλικό ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με σκορ 82-76.

Δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 10 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Πόουπ 7, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 4, Γκος 21 (4)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραίσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Μέιερ, Μπράουν 11 (1), Λαναράς 2, Ελις 8, Μαντζούκας 3 (1)