Κεντρική Α1 Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-81

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-81

Την πρώτη του νίκη στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, που διεξάγεται στην Κύπρο, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-81. Οι “πράσινοι” στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακοί στην άμυνα και ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στο δεύτερο βελτιώθηκαν και πήραν τη νίκη. Εξαιρετικοί Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ.

Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά και γρήγορα προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. O Κιθ Λάνγκφορντ μείωσε προσωρινά σε 4-2, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμη πέντε πόντους και ανέβασαν τη διαφορά στους 7 (2-9). Οι “πράσινοι” πλησίασαν ξανά στους τρεις (7-10), αλλά η Μακάμπι είχε τις λύσεις και προηγήθηκε με double score (7-14).

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τη Μακάμπι να ξεφύγει στο σκορ και 1,38′ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ισοφάρισε με βολές του Λάνγκφορντ (18-18). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε την καλή του παρουσία και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (22-21), αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλάθι στην τελευταία επίθεση της περιόδου και πήραν ξανά τα ηνία (22-23).

Ματ Λοτζέσκι πήρε το “όπλο” του στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (25-22). Η Μακάμπι άμεσα απάντησε και με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 29-27. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία στο σκορ και στα επόμενα λεπτά και μάλιστα έστειλε τη διαφορά και στους 9 (38-47) και κράτησε προβάδισμα 8 πόντων μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (41-49).

Παναθηναϊκός μπήξε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-1 μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (49-50), ενώ με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι πέρασε μπροστά με 51-50. Οι “πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με αιχμή του δόρατος τον Νώντα Παπαντωνίου προηγήθηκε με 58-52.

Μακάμπι με συνεχόμενα τρίποντα του Ο’Μπράιαντ πλησίασε στο σκορ και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο -3 (63-60). Ο Παναθηναϊκός, όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (78-70). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και με σερί 8-0 έφερα το ματς στα ίσια (78-78).

Ο Λάσμε έσπασε το σερί των Ισραηλινών και ο Λάνγκφορντ συνέχιζε να πυροβολεί και έκανε το 82-78. Ο Λοτζέσκι, που ήταν “καυτός”, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 7 (85-78). Στο τελευταίο λεπτό δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1), Τόμας 9 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 8 (10 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σακελλαρίου, Λάσμε 7, Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Καλοϊάρο 1, Πάργκο 16 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Κέιν 13 (8 ριμπάουντ), Αβντίγια 7, Τάιους 8 (8 ρμπάουντ), Ο’Μπράιαντ 26 (4/6 τρίποντα), Ρέι 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαχάρ, Μοραΐντι, Χαγιούν.,