Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 85-80

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 85-80

pao 3

Την κατάκτηση του πρώτου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 85-80 στον τελικό, δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας.

Με τον Λοτζέσκι να ξεκινάει “καυτός”, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 22-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι” χτύπησαν τους Τούρκους από την περιφέρεια, πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασε γρήγορα στον πόντο (24-23 στο 13′), παίρνοντας σκορ από τον Λοβέρν. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπέρασε, μάλιστα, τους “πράσινους”, με τον Ντίξον να γράφει το 29-31 με τρίποντο στο 15′.

Οι παίκτες του Πασκουάλ αντέδρασαν και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-41, με τον Λάσμε να βγαίνει μπροστά.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ξεφεύγει στο 28′ με έξι πόντους (61-55), χάρη στον Νίκο Παππά. Ο Έλληνας γκαρντ πήρε το όπλο του κι “εκτέλεσε” τους Τούρκους στην τρίτη περίοδο (σ.σ. σκόραρε 10 πόντους σ’ αυτό δεκάλεπτο)

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμα και με 8 πόντους (63-55), αλλά η Φενέρμπαχτσε κατάφερε και πάλι να επιστρέψει γρήγορα, μειώνοντας σε 65-62, με τον Λεκαβίτσιους να ευστοχήσει σε τρομερό τρίποντο πίσω από το κέντρο, γράφοντας το 68-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του “τριφυλλιού” στην τέταρτη περίοδο. Με σερί 6-0, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12 πόντους (74-62) στο 33′. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά ο Παππάς δεν τους άφηνε.

Με 2/2 βολές του Λάνκφορντ, έπειτα από τον πέμπτο φάουλ του Σλούκα, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 82-70 στο 37′, ενώ οι “πράσινοι” προηγήθηκαν και με 13 πόντους (85-72), μετά από τρίποντο του Τόμας. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και το κατάφεραν, μειώνοντας στους πέντε πόντους (85-80) με σερί 8-0, ωστόσο δεν μπόρεσαν να γίνουν πιο απειλητικοί.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.