Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Βενέτσια 45-57

Ολυμπιακός – Βενέτσια 45-57

maria autzi olympiakos venezia

Έχοντας μόλις 6 παίκτριες ετοιμοπόλεμες, καθώς την τελευταία στιγμή αποφασίστηκε να αγωνιστεί η Χριστίνα Λίτση (ενοχλήσεις στον δεξί ώμο), ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Reyer Venezia με 57-45 στην πρεμιέρα του στο 3ο Διεθνές Τουρνουά της Λευκάδας. Ο αγώνας διήρκησε τρία δεκάλεπτα μετά από κοινή απόφαση των ομάδων.

Οι «ερυθρόλευκες», στις οποίες θα ενσωματωθούν την Παρασκευή (28/09) οι διεθνείς (Σταμάτη, Κοσμά, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Νικολοπούλου και Παυλοπούλου), είχαν θετική παρουσία απέναντι στο γεμάτο ρόστερ της ιταλικής ομάδας, όμως δεν άντεξαν και γνώρισαν την ήττα. Επόμενος αντίπαλος η Νίκη Λευκάδας (28/09, 19:30)

Από την αρχή ο Ολυμπιακός πέρασε σοβαρός στο παρκέ σαν να ήταν επίσημη αναμέτρηση. Με πέντε πόντους της Τζόνσον οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-3 και 8-5. Οι δευτεραθλήτριες του περσινού Eurocup, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-3 για να περάσουν με δύο πόντους μπροστά στο σκορ, όμως ο Θρύλος πλησίασε και προσπέρασε, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 17-15 έπειτα από τρίποντο της Μάζιτς.

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 20-17, όμως η Reyer Venezia ανέβασε στροφές και με σουτ από την περιφέρεια πήρε προβάδισμα δύο πόντων (26-28). Η Καράντζελο συνέχισε από τα 6,75μ με το σκορ να φτάνει στο 26-36. Η Τόμας με τρίποντο διαμόρφωσε το 29-38, η ιταλική ομάδα είχε περισσότερες λύσεις στον πάγκο και έτσι ανέβασε κι άλλο τη διαφορά.

Ο Θρύλος μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω 14 πόντους (30-44), πίεσε στην άμυνα, προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε με τρίποντο της Σταμολάμπρου σε 40-50. Το ματς έληξε 45-57 με τις «ερυθρόλευκες» να δείχνουν πολύ καλή εικόνα στο παρκέ παρά τις πολλές απουσίες απέναντι σε μία γεμάτη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-44, 45-57
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 8 (2), Τζόνσον 11, Τόμας 9, Σταμολάμπρου 10 (2), Μάζιτς 7 (1), Λίτση
REYER VENEZIA (Λιμπεραλότι): Αντερσον 8 (2), Μπεστάνιο 12, Καράντζελο 15 (4), Γκορίνι 7 (1), Κάτσερικ 3, Τσιαμπατόνι, Κρούντο, Ντε Πρέτο 5 (1), Μαντέρα 3, Κούλιγκ, Γκόρι 4, Γκρέγκορι

Περισσότερα σε Γυναίκες

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…