Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Μπαχτσεσεχίρ – ΠΑΟΚ 89-79

Μπαχτσεσεχίρ – ΠΑΟΚ 89-79

paok 1

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Τουρκία σε φιλικό αγώνα την Μπαχτσεσεχίρ με 89-79, αλλά εκτός από το ματς έχασε και δύο παίκτες. Συγκεκριμένα, στην αναμέτρηση με την τουρκική ομάδα τραυματίστηκαν οι Γκος και Σχίζας και πλέον επικρατεί ανησυχία στους ανθρώπους του “Δικεφάλου” για τους δύο παίκτες.

Η Μπαχτσεσεχίρ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-4. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο τέλος της περιόδου σε 20-16. Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν σταμάτησε εκεί και στη δεύτερη περίοδο ισοφάρισε το ματς σε 24-24. Μετά τα μέσα της περιόδου, όμως, οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές και έστειλαν τη διαφορά στους 13 (51-38).

Στις αρχές του δεύτερου μέρος ο ΠΑΟΚ έχασε τον Γκος με τραυματισμό. Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, όμως, βρήκε λύσεις επιθετικά και μείωσε σε 55-49. Η τουρκική ομάδα και πάλι βρήκε τις λύσεις και έστειλε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 (68-54). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπαχτσεσεχίρ πήρε τη νίκη με 89-79.

Δεκάλεπτα: 20-16, 51-38, 68-54, 89-79

ΜΠΑΧΤΣΕΣΕΧΙΡ: Ράουτινς 10 (2), Γουάιτ 5 (1), Αλτιντίγκ 4, Οζντεμίρ 1, Τσαντιτίζ 2, Τούρνα 3 (1), Οζκάν 6 (2), Γιαπάρ 7, Μπαμπ 8 (2), Κολόμ 26 (3), Σλότερ 8, Πρέλτζιτς 9 (1)

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 4, Μορέιρα 8, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 5, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 9 (2), Πόουπ 2, Χάτσερ 15 (2), Γκάρετ 6, Γκος 9 (3)