Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Κλουζ – Παναθηναϊκός 72-79

Κλουζ – Παναθηναϊκός 72-79

panathinaikos 1

Νικηφόρο ήταν το φιλικό του Παναθηναϊκού στη Ρουμανία, καθώς επικράτησε της Κλουζ με 79-72. Οι “πράσινοι” σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν μπροστά στο σκορ, με τους Ρουμάνους όμως να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (7-5). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με σερί 8-0 πήρε τα ηνία του σκορ (7-13). Η Κλουζ απάντησε και με δικό της σερί 4-0 έριξε τη διαφορά στους 2 (11-13).

Oι “πράσινοι” δεν άφησαν τους Ρουμάνους να προσπεράσουν στο σκορ και κράτησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της περιόδου (17-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κλουζ μπήκε καλύτερα και με καλάθι του Ράσιτς πέρασε μπροστά με 22-21, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε και ανέκτησε το προβάδισμα (22-27).

Ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κλουζ και έριξε τη διαφορά στον έναν πόντο (30-31). Ο Νικ Καλάθης πήρε το “όπλο” του στη συνέχεια και με συνεχόμενα καλάθια εδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (33-41).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 (49-63). Οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στους 8 (57-65). Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία του σκορ, αλλά η Κλουζ δεν τον άφηνε να ξεφύγει (72-78).

Τελικά, οι “πράσινοι” κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-41, 49-63, 72-79

Banca Transilvania Cluj: Ντικς 19 (1), Μολντοβεάνου 2, Μουρεσάν, Καλνιτσένκο 5 (1), Ίσλεϊ 13, Τορόκ, Ράσιτς 16 (3), Μαρίνοφ 7, Κούτι, Σταμένκοβιτς 4, Τέιρ, Βασμπούμ 6.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τόμας 8, Λάνγκφορντ 12(1),Παπαγιάννης 3, Λάσμε 11(1), Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 6, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 4, Λοτζέσκι 8(2), Καλάθης 12(1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 5