Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ισπανία – Ελλάδα 82-56

Ισπανία – Ελλάδα 82-56

ethniki ginaikon

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ισπανία, η οποία κυριάρχησε στο δεύτερο μισό του αγώνα και πήρε τη νίκη με 82-56 στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του τουρνουά του Κάθερες. Και οι δύο ομάδες πρετοιμάζονται για το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών που θα φιλοξενηθεί στην Τενερίφη (22-30/9).

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει τις ισορροπίες στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με το παιχνίδι στο 7-7 η Ισπανία πάτησε γιαπ πρώτη φορά το γκάζι και με ένα 9-0 διαμόρφωσε το 16-7. Σωτηρίου, Χριστινάκη και Κοσμά όμως μείωσαν με την πρώτη περίοδο να κλείνει 17-14.

Οι Ισπανίδες ξεκίνησαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν ένα 13-2 και έφτασαν στο +14 (30-16, 15’). Η Ελλάδα απάντησε με ένα δικό της 9-2 (32-25, 17’23’’) με τις Σπανού και Σωτηρίου να μειώνουν.

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο οι οικοδέσποινες παρουσιάστηκαν πολύ πιο επιθετικές, έτρεξαν και έφτασαν στο +17 (44-27, 25’20’’). Η Στέλλα Καλτσίδου μείωσε (44-31, 25’8’’), αλλά αμέσως μετά χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ της. Λίγο αργότερα τον ίδιο δρόμο «βάδισε» και η Κατερίνα Σωτηρίου.

Η Ισπανία έπαιρνε δεύτερες ευκαιρίες και μέσα από ριμπάουντ (32-22 στο σημείο αυτό), απομακρύνθηκε λίγο περισσότερο (51-33, 27’34’’) με τη διαφορά να ξεπερνά και τους 20 πόντους (59-37, 29’14’’) με καλάθι και φάουλ της Κόντε. Η οποία συνέχισε από τη γραμμή και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου (61-37, 31’). Σπανού και Καλτσίδου κατέβασαν για λίγο τον δείκτη (64-46, 34’30’’), που ανέβηκε όμως ως το +26 (78-52, 39’) πριν γραφτεί το τελικό 82-56.

*Η Εθνική Γυναικών επιστρέφει αύριο, για να συνεχίσει την προετοιμασία της. Στην Αθήνα είχαν μείνει οι Εβίνα Μάλτση, Μαριέλλα Φασούλα, Αγγελική Νικολοπούλου και Άννα Σπυριδοπούλου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει δύο ακόμη αγώνες προετοιμασίας στο πρόγραμμά της με την Λετονία στην Ρίγα (14-15/9).

Δεκάλεπτα: 17-14, 37-27, 59-37, 82-56

1. Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη 2, Λύμουρα, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 6, Κοσμά 6, Εζέτζα 2 (4ρ), Σπανού 18 (9ρ), Τσινέκε 2, Καλτσίδου 11 (5ρ), Χριστινάκη 2, Σπαθάρου 5
Περισσότερα σε Εθνικές

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…