Κεντρική Basket League Άρης Άρης – Μπουγιουκσεχίρ 73-68

Άρης – Μπουγιουκσεχίρ 73-68

dalo aris

Νίκησε στα αποκαλυπτήριά του και χειροκροτήθηκε… Ο Άρης -έχοντας σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, κάτι λογικό αφού είναι μια εντελώς νέα ομάδα- στο πρώτο φιλικό που έδωσε μπροστά στον κόσμο του, επικράτησε της Μπουγιουκσεχίρ στην παράταση με 73-68. Οι “κίτρινοι” μπορεί στις αρχές της τέταρτης περιόδου να βρέθηκαν στο -9 (50-59), ωστόσο στην συνέχεια “πάτησαν” γκάζι και τελικά έριξαν στο καναβάτσο τους Τούρκους. “Πληγή” για την ομάδα της Θεσσαλονίκης αποτέλεσαν οι πολλές χαμένες βολές. Από τους “νέους” άρεσαν οι Τζόουνς και Αγγέλου ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελ με 17 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 7-1 και μετά το 9-1 η Μπουγιουκσεχίρ μείωσε σε 9-5. Επειτα από το 12-10 οι “κίτρινοι”… φόρτσαραν, ο Αγγέλου έκανε το 16-12 και μετά ανέλαβε δράση ο Λάκι Τζόουνς. Με σερί πόντους του Αμερικανού (καλός στο πρώτο δεκάλεπτο) η πρώτη περίοδος έληξε 22-12 (με τρίποντο του Τζόουνς στην λήξη) υπέρ του Άρη ο οποίος “έβγαζε” ενέργεια στο παρκέ.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν στο -3 (24-21) με σερί 0-5, ο ΜακΓκι έκανε το 28-23 ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 28-29. Ο Μποχωρίδης έγραψε το 31-29 αλλά η Μπουγιουκσεχίρ ξανά πέρασε μπροστά (31-33). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 (33-38) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-38.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξανά βρέθηκαν στο -5 (36-41), ωστόσο το σύνολο του Αγγέλου μείωσε σε 40-41 και ο Μποχωρίδης ισοφάρισε (43-43). Για πρώτη φορά η Μπουγιουκσεχίρ πήρε αέρα 8 πόντων (43-51 και 46-54) και στο 30′ ήταν μπροστά με 10 πόντους (46-56) εκμεταλλευόμενη πως ο Άρης δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Με πόντους των Αγγέλου και Τζόουνς οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 50-56, με τρίποντο έγινε το 50-59 ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης “πλησίασε” τους Τούρκους στον πόντο (58-59). Ο Άρης στην συνέχεια έχασε ευκαιρίες για να περάσει μπροστά (άστοχοι οι Αγγέλου, Σλαφτσάκης και Μπελ) και οι φιλοξενούμενοι στο 38′ ήταν στο +5 (58-63). Ο Χάρις έκανε το 60-63, λίγο πριν το 39′ ο Μπελ ισοφάρισε (63-63) και εν συνεχεία ο Μποχωρίδης αστόχησε σε δίποντο. Τελικά το ματς οδηγήθηκε σε παράταση μιας και ο Χάρις στη λήξη αστόχησε από μεγάλη απόσταση.

Ο Νταλό έκανε το 66-63, από τα 6.75 “πυροβόλησε” και ο Μπελ (69-63) ενώ η Μπουγιουκσεχίρ μείωσε σε 70-66. Στα 42” πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά “έπεσε” κι άλλο (70-68) και στα 25” ο Σλαφτσάκης διαμόρφωσε το 72-68. Στα 13” “γράφτηκε” το 73-68 (εύστοχος ο Τζόουνς σε μία βολή) και αυτό ήταν το τελικό σκορ (73-68).

Δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68

ΑΡΗΣ: Κάιζερ, Βεργίνης, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3), Τζόουνς 14 (1), Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2

ΜΠΟΥΓΙΟΥΚΣΕΧΙΡ: Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3, Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ

Παρακολουθήστε το LIVE

Νικητής ο Άρης με 73-68

72-68 στα 25” με Σλαφτσάκη

70-68

70-66

Τεχνική ποινή στον Κούλιγκ (70-65 ο Άρης)

Οι Τούρκοι μειώνουν σε 69-65

69-63 ο Μπελ!

66-63 ο Νταλό

Παράταση! 63-63 (ο Μποχωρίδης έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα, ακολούθησε κακή επίθεση των Τούρκων και ο Χάρις στην λήξη δεν ευστόχησε σε μακρινό σουτ

31-33 πλέον το σκορ

“Ξεκολλά” τον Άρη ο Μποχωρίδης (31-29 με τρίποντο)

28-29 μπροστά η Μπουγιουκσεχίρ

28-23 ο ΜακΓκι

26-23 ο Μποχωρίδης

-Εχει αυξηθεί η προσέλευση στο γήπεδο μετά την έναρξη του αγώνα. Υπήρχε αρκετός κόσμος στα εκδοτήρια λίγο πριν αρχίσει το ματς

25-21 με 1/2 βολές του ΜακΓκι

Με σερί 0-5 η Μπουγιουκσεχίρ “ψαλιδίζει” την διαφορά (24-21)

2-0 ο Άρης με τον Νταλό

-Το ματς ξεκίνησε με μια μικρή καθυστέρηση καθώς υπήρξε ένα θεματάκι με τον ηλεκτρονικό πίνακα