Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – ΠΓΔΜ 83-41

Ελλάδα – ΠΓΔΜ 83-41

korasides 1

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β’ Κατηγορίας που φιλοξενείται στο Μαυροβούνιο πανηγύρισε η Εθνική Κορασίδων. Η “γαλανόλευκη” διέλυσε την ΠΓΔΜ με 83-41 και πλέον ετοιμάζεται για το αυριανό  (18/8, 18.15) παιχνίδι με την Ισλανδία.

Λίγα… αναγνωριστικά λεπτά χρειάστηκαν για να βρει ρυθμό η ελληνική ομάδα και να αρχίσει να χτίζει διαφορά. Το 8-7 (5’) έγινε 16-9 (8’) με την Χατζηλεοντή σε πρώτο ρόλο επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 23-12 με ένα τρίποντο της Μπουντούρη πίσω από το κέντρο του γηπέδου με την εκπνοή!

Η Ελλάδα συνεχίζει να χτίζει μια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας βοήθεια από αρκετές διεθνείς. Έφτασε σε νταμπλ σκορ (24-12 στο 11’ και 38-19 στο 18’) με την απόσταση να φτάνει στους 20 πόντους με την επιστροφή στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου (44-24, 21’) και στους 30 λίγο αργότερα (54-24, 23’50’’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +35 (66-31, 30’). Γρηγοροπούλου και Χατζηλεοντή οδήγησαν στο +40 (76-36, 34’28’’). Παπαδοπούλου και Μπουντούρη αύξησαν την απόσταση (83-39, 38’) με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 83-41.

Διαιτητές: Φούσκα (Σλοβακία), Πέρι (Ιρλανδία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 23-12, 42-24, 66-31, 83-41

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Μπουντούρη 5, Νάτσκου 2, Παπαδοπούλου 8, Παπαροϊδάμη 3, Σακελλαρίου, Αναστασοπούλου 11, Μποσγανά 11, Χατζηλεοντή 15, Γούλα 4, Γρηγοροπούλου 8, Πολυμένη 16

Περισσότερα σε Εθνικές

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…