Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Κροατία 71-83

Ελλάδα – Κροατία 71-83

gre

Τη δεύτερη ήττα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παίδων υπέστη η Εθνική Ελλάδας. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κροατίας (71-83) κι ολοκλήρωσε την παρουσία της στους ομίλους με ρεκόρ 1-2.

Έτσι, κατέλαβε την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου και θα αντιμετωπίσει την Τρίτη στις 19:15 τη δεύτερη του τετάρτου ομίλου, Εσθονία, σε νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Νικολαΐδη, αλλά η Κροατία με πρωταγωνιστή τον Περάσοβιτς πήρε γρήγορα τον έλεγχο,
8-14, στα μισά της πρώτης περιόδου. Βελτιώνοντας την άμυνά της η Εθνική έκανε ένα 6-0 και ισοφάρισε, 18-18, ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, ωστόσο οι πόντοι του Τίσμα και η αφλογιστία της ελληνικής πλευράς για σχεδόν τέσσερα λεπτά έφεραν ξανά τους αντιπάλους στο +6, 18-24. Ανεβάζοντας την πίεση στην μπάλα η Εθνική οδήγησε τους Κροάτες σε πολλά λάθη και βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα νέα ισοπαλία στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, 27-27. Όμως η συνεχής αστοχία πίσω από τα 6,75μ. (1/12 στο ημίχρονο) αποδείχτηκε καταστροφική και επέτρεψε στην Κροατία να κλείσει το πρώτο μέρος με τη διαφορά στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της, 33-45. Οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν τα χαμηλά ποσοστά της ελληνικής ομάδας και στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας μετά από πεντέμισι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο στο +13, 42-55. Πάντως η άμυνα απέφερε καρπούς και οδηγώντας τους Κροάτες στο 19ο λάθος ο Κολοβέρος ολοκλήρωσε ένα 6-0 σερί, 48-55, στο τρίλεπτο πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο ελληνικό τρίποντο σε 15 προσπάθειες, καθώς και δύο βολές του Βησσαρίου μείωσαν την απόσταση στους τέσσερις, 53-57, αλλά η Κροατία έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά, 53-63. Η άμυνα ζώνης βοήθησε την Εθνική να πλησιάσει ξανά στους πέντε, 60-65, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Τα μακρινά σουτ των Κροατών, ωστόσο, έδιναν λύσεις στους αντιπάλους που τριάμισι λεπτά πριν το τέλος αποσπάστηκαν με δώδεκα, 63-75, και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

* Δεν αγωνίστηκε ο αρχηγός της ομάδας, Αναστάσης Κωστόπουλος, μετά τον τραυματισμό που είχε στον αγώνα του Σαββάτου απέναντι στην Τουρκία.

Δεκάλεπτα: 18-23, 33-45, 53-63, 71-83.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 2, Καλόγηρος 18, Καραμανλής, Παπασάβογλου, Βησσαρίου 13, Φιλίππου, Κολοβέρος 12, Νικολαΐδης 15, Πράπας 5, Τόλιας 2, Τσάμης 4.

Κροατία (Καράκας): Μπόσνιακ 13, Περάσοβιτς 23, Πρκάτσιν 10, Ράσιτς, Τίσμα 22, Μπράλα, Μπούλιεβιτς, Ίβισιτς 1, Κρέσιτς, Μάιτσουνιτς 4, Παπόνια 10, Πέρκουσιτς.

Περισσότερα σε Εθνικές

Ο κόουτς Μπαρτζώκας άνοιξε τα χαρτιά του

Έτσι θα παίξει το… ελληνικό πόκερ ο Μπαρτζώκας. Το ματς με τον Προμηθέα ήταν εξίσου αδιάφο…