Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 64-72

Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 64-72

ginaikes 2

Την ένατη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών που ολοκληρώνεται σήμερα στην Οράντεα της Ρουμανίας κατέλαβε η Εθνική ομάδα.

Στον τελευταίο της αγώνα επικράτησε με 72-64 της Μεγάλης Βρετανίας μετά από καλή εμφάνιση.

Αμφίρροπη ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση με τη Μ.Βρετανία προηγείται με 8-4, αλλά να απαντά άμεσα η Εθνική ομάδα. Κάποιες λάθος επιλογές, ωστόσο, των διεθνών έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλο να ξεφύγει με 22-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μεγάλη Βρετανία διατηρούσε το προβάδισμα κάνοντας μάλιστα το 32-20 με τη Γουίλις στο 14.30. Από το σημείο εκείνο άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση για την Ελλάδα που άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο καλάθι (38-36).

Με ακόμη μεγαλύτερη διάθεση μπήκε η Εθνική στο τρίτο δεκάλεπτο και με τις Τσινέκε Ε. και Στούπα να δίνουν λύσεις άρχισε να αλλάζει το σκηνικό. Στο 22.30 η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 39-38 για να κάνει το 53-42 στο 27.

Η Μεγάλη Βρετανία μείωσε σε 56-50, αλλά με τρίποντο η Κατερίνα Τσινέκε έκανε το 59-50 με την Ελλάδα να δείχνει αποφασισμένη για τη νίκη. Όταν η αντίπαλος προσπαθούσε να πλησιάσει η Εθνική έβρισκε τον τρόπο να αντιδράσει

Η Ελλάδα σφράγισε τη νίκη 44 δευτερόλεπτα από το τέλος με καλάθι της Βιντσιλαίου (69-62), και τελικά επικράτησε με 72-64.

Δεκάλεπτα: 22-11, 38-36, 46-56, 64-72

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζόουνς): Φρίμαν 10(2), Χάρισον 2, Οζι-Μομόντου 6, Ρόουντ 2, Γουίλκινσον 23(2),Κρίστι 2, Πόποβιτς 2, Ρομπ 6(2), Γουίτινγκτον 6(1), Γουίλις 5(1).

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Γεροστεργίου 2, Στούπα 8, Τσινέκε Κ. 10(3), Τσινέκε Ε. 25(3), Βιντσιλαίου 20, Δανδουλάκη, Καρακούλα 2, Καρλάφτη 5(1), Κατσαμούρη, Τζιότζιου.