Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-75

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 65-75

panathinaikos olympiakos

“Μπρέικ” με το καλημέρα…
Ο Ολυμπιακός “έσπασε” την έδρα του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όντας ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφυγε δίκαια με το διπλό (65-75) από το “Νίκος Γκάλης” κι έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Από την πλευρά τους, οι “πράσινοι” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα τη φετινή σεζόν κι έχασαν το πλεονέκτημα έδρας, το οποίο καλούνται να ανακτήσουν την Πέμπτη (7/6, 19:00) στο ΣΕΦ για να φέρουν τη σειρά στα ίσια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους. Ο Ρόμπερτς πρόσθεσε 12 πόντους κι ο Μάντζαρης 11. Καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Στρέλνιεκς, ο οποίος σημείωσε σ’ εκείνο το διάστημα όλους τους πόντους (7) του. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Τζέιμς (23π.) και Σίνγκλετον (18π., 10ριμπ.),

Το κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων φαίνεται πως ταιριάζει γάντι  στον Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος ήταν πολύ καλός σ’ ακόμα ένα παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό σ’ αυτό το γήπεδο. Με τον Αμερικανό γκαρντ να ξεκινάει “ζεστός”, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-5. Ωστόσο, ο Ρόμπερτς χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, μιας και οι “πράσινοι” τον σημάδευαν στην επίθεση τους, ποστάροντας τον είτε με τον Τζέιμς είτε με τον Καλάθη.

Ο πρώτος ήταν σε καλό βράδυ επιθετικά και με προσωπικά καλάθια έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ (15-13) στο έκτο λεπτό. Βουγιούκας και Σίνγκλετον βοήθησαν στο σκοράρισμα κι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 26-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στην πρώτη περίοδο, φτάνοντας με σχετική άνεση στο καλάθι του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν τους 11 από τους 19 πόντους τους με βολές (11/12). Στα αρνητικά για τον Ολυμπιακό και το γεγονός ότι ο Πρίντεζης χρεώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ.

Η εικόνα άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Η κυκλοφορία του Παναθηναϊκού στην επίθεση ήταν κάτι παραπάνω από κακή, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να “μπλοκάρει” και να μην σκοράρει ούτε με… αίτηση. Οι “πράσινοι” σημείωσαν μόλις 6 πόντους (τρίποντο Σίνγκλετον, μία βολή του Βουγιούκα κι ένα δίποντο του Τζέιμς) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λεκαβίτσιους να αγωνίζεται στα πρώτα τέσσερα λεπτά αυτού και να αδυνατεί να οργανώσει το παιχνίδι του “τριφυλλιού”.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο αποδοτικός,κάνοντας 6 λάθη στη δεύτερη περίοδο. Ωστόσο, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, με τους Παπανικολάου στο “3” και Παπαπέτρου στο “4” να κάνουν πολύ καλή δουλειά και να προσφέρουν λύσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 29-19 στο ξεκίνημα της περιόδου και με 30-24 στο 15′, για να ακολουθήσει ένα σερί 9-0 από τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 30-33 στο 19′. Ο Τζέιμς μείωσε σε 32-33, με τον Ρόμπερτς να γράφει το 32-35 του πρώτου ημιχρόνου, νικώντας στα πόδια τον Γκιστ.

Ο Ολυμπιακός, με μπροστάρη τον Παπανικολάου, πατούσε καλύτερα στο παρκέ και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέφυγε για πρώτη φορά με 7 πόντους (32-39) στο 21′, με τον Σίνγκλετον να μειώνει σε 36-39 με 4/4 βολές. Ο Ρόμπερτς ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στους 7 πόντους (38-45).

Με το σκορ στο 40-47, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 5-0, με τον Αντετοκούνμπο να βγάζει εξαιρετικές άμυνες κάτω από τα καλάθια και μείωσε σε 45-47, ωστόσο μετά το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, ο Παπαπέτρου έγραψε το 45-50 με τρίποντο πάνω στην άμυνα του Σίνγκλετον. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει εκ νέου πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 49-52 στο 30′.

Με πέντε σερί αναπάντητους πόντους από τον Στρέλνιεκς, ο οποίος ήταν άποντος μέχρι εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 49-57 στο 32′, “παγώνοντας” το “Νίκος Γκάλης”. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει στους 4 πόντους (55-59), αλλά Στρέλνιεκς και Μάντζαρης έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (55-63) στους Πειραιώτες.

Οι “πράσινοι”μείωσαν εκ νέου στους 4 πόντους (59-63), με τον Παπανικολάου να “παγώνει” και πάλι το γήπεδο με τρίποντο (59-66), έπειτα από εξαιρετική δημιουργία του Μπόγρη. Ο τελευταίος έκανε το 59-68.

Οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά (60-71) στο 37′, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να πετυχαίνει μεγάλο δίποντο στο τέλος του χρόνου της επίθεσης του Ολυμπιακού. Ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ σε μία τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό μειώνει σε 64-71. Ο ΜακΛιν με κάρφωμα έγραψε το 64-73, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα, με τον ΜακΛιν να υπογράφει το διπλό των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον .18 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 23 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 4, Καλάθης 8 (4/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Αντετοκούνμπο 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (1/9 σουτ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.