Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-76

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-76

mclean

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ο φετινός τίτλος της Basket League, καθώς ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με 92-76 και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη και θα διεκδικήσουν στο “Νίκος Γκάλης” το πρωτάθλημα. Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Τζαμέλ Μακλιν.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (4-0). Ο Λοτζέσκι, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια ήταν ζεστός, και με τρίποντο μείωσε το σκορ (4-3). Ο υπαρχηγός των “ερυθρολεύκων” και ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πολύ καλοί στα πρώτα λεπτά και έστειλαν τη διαφορά γρήγορα ξανά στους πέντε (10-5).

Τη σκυτάλη πήρε ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-9. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τρίποντο του Μπράιαν Ρόμπερτς εκτοξεύτηκε στους 9 (21-12). Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, καθώς ο Τζέιμς Γκιστ πέτυχε γκολ-φάουλ (21-15).

Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε σε κανένα σημείο στον Παναθηναϊκό να τον πλησιάσει στο σκορ. Αντίθετα, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν βρει ρυθμό και στην επίθεση και με νέο τρίποντο του Ρόμπερτς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (27-16) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της περιόδου (28-19).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Ίαν Βουγιούκα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 4 (28-24). Ο Ολυμπιακός “ξύπνησε” και με ένα μικρό σερί 5-0 προηγήθηκε με 33-24, ενώ με βολές του Στρέλνιεκς έστειλε τη διαφορά στους 10 (36-26).

Ο Ολυμπιακός έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και κράταγε σταθερά το προβάδισμα (42-33). Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τις λύσεις και η διαφορά ήταν συνεχώς στις παρυφές των δέκα πόντων (46-36). Ο Τζαμέλ Μακλίν ήταν πολύ καλός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δικό του καλάθι έκανε το 48-36, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι πρώτες επιθέσεις των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κακές και άστοχες. Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με τον Πρίντεζη και προηγήθηκε με 50-36, αλλά ο Λοτζέσκι με δύο σερί τρίποντα έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (50-42). Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ εύστοχος από τα 6,75 μ. και με συνολικά 4/6 στο δεύτερο ημίχρονο πλησίασε στους τρεις (53-50).

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έσπασε το σερί του Παναθηναϊκού και με τρίποντο ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (56-50). Σ΄εκείνο το σημείο ο Μάικ Τζέιμς πήρε το όπλο του και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δύο πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (57-55). Ο Αμερικανός συνέχισε το κρεσέντο του, αλλά στην αντίπερα όχθη ο Γιάνις Στρέλνιεκς έδινε πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό (65-59).

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, καθώς πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους και κράταγε ζωντανό τον Παναθηναϊκό (67-64). Ο Μπράιαν Ρόμπερτς στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου απάντησε στο ρεσιτάλ του Αμερικανού και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 (71-64).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς, αλλά ο Γιάνις Στρέλνιεκς απάντησε άμεσα (74-67). O Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με τρίποντο του Ρόμπερτς προηγήθηκε με 82-71. Ο Τζαμέλ ΜακΛιν ήταν εξαιρετικός στην αναμέτρηση και εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (86-72).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές φτάσεις και με επί μέρους 13-1 η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (90-72). Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν εύκολα το προβάδισμα μέχρι το τέλος και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 7 (1), ΜακΛιν 20, Μπράουν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2), Ρόμπερτς 16 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 6 (1), Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16 (4), Καλάθης 12, Τζέιμς 20 (2), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.