Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Ιστορική, αρνητική επίδοση πόντων για τον Παναθηναϊκό!

Ιστορική, αρνητική επίδοση πόντων για τον Παναθηναϊκό!

panathinaikos

Πέραν του ότι έχασε το πλεονέκτημα έδρας, ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε και την ευκαιρία να “σπάσει” το ρεκόρ του Ολυμπιακού της σεζόν 2010-11. Έμεινε στο 31-0 όπως και οι ερυθρόλευκοι πριν από επτά χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έμεινε για πρώτη φορά φέτος σε μία περίοδο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων σκοράροντας έξι στη 2η του σημερινού τελικού. Παράλληλα αυτή είναι η χειρότερη επίδοση της ιστορίας του στους τελικούς των πλέι οφ, από το 2000-01 όταν και τα παιχνίδια της Stoiximan.gr Basket League μοιράζονται σε τέσσερις περιόδους των 10 λεπτών. Η προηγούμενη, χειρότερη επίδοση του σε ματς τελικών ήταν εκείνη των επτά πόντων της 4ης περιόδου του 1ου τελικού του 2010.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έμεινε μόνο έναν πόντο πάνω από τη χαμηλότερη επίδοση του φετινού Πρωταθλήματος με τον Άρη στην 7η, τα Τρίκαλα BC Aries στην 8η και τον Προμηθέα στην 26η αγωνιστική να σημειώνοντας από πέντε σε ένα δεκάλεπτο.

Στον αντίποδα σημειώνοντας 26 πόντους στην 1η περίοδο, ισοφάρισε την 4η καλύτερη επίδοση του σε αγώνες τελικής σειράς.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ