Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ισραήλ – Ελλάδα 78-96

Ισραήλ – Ελλάδα 78-96

ntinos mitoglou

Την πέμπτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Εθνική Ελλάδος, καθώς επικράτησαν εύκολα εκτός έδρας του Ισραήλ με 96-78. Η Εθνική Ανδρών ήταν εξαιρετική σε όλη την αναμέτρηση και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος πραγματοποίησε “μαγική” εμφάνιση, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, με το Ισραήλ να είναι άστοχο στα πρώτα λεπτά. Γενικά, οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθι του Μέκελ (6-5). Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα και με έξι πόντους έβαλε μπροστά την Εθνική Ανδρών (8-9).

Η Ελλάδα προηγήθηκε και με τρεις ύστερα από καλάθι του Βασιλόπουλου, αλλά ο Μπλατ με τρίποντο ισοφάρισε σε 11-11. Σ΄εκείνο το σημείο η Εθνική ανέβασε την απόδοση της και με σερί 7-0 ξέφυγε στο σκορ (11-18). Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με δικό τους σερί 6-2 έριξαν τη διαφορά στους 3 (17-20).

Η Εθνική Ομάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 8 (21-29). Η Ελλάδα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με κάρφωμα του Ντίνου Μήτογλου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (24-34). Το Ισραήλ, όμως, αντέδρασε ξανά και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 34-29.

Η απάντηση των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν άμεση και με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 10 πόντους (29-39). Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά η Εθνική είχε τις λύσεις και με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (42-49).

H ομάδα του Ισραήλ μείωνε τη διαφορά στους 6-7, αλλά πάντα η Εθνική απαντούσε και έστελνε τη διαφορά στους 10 πόντους (48-58). Η Εθνική ήταν καταιγιστική στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και εκτόξευσε τη διαφορά με καλάθι του Μπουρούση στους 17 (48-65).

Ελλάδα ήταν ασταμάτητη και ολοκλήρωσε την περίοδο στο +21 (52-73). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Εθνική προηγήθηκε ακόμη και με 27 πόντους (59-86). Με ένα μικρό σερί 7-0 το Ισραήλ μείωσε σε 86-66, αλλά μέχρι το τέλος η εικόνα δεν άλλαξε και η Εθνική μας Ομάδα πήρε τη νίκη με 96-78 και έκανε το 5/5 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 42-49, 52-73, 78-96
Ισραήλ (Κάτας): Αλτίτ 8, Λεβί 7 (1), Μέκελ 4, Μένκο 4, Σούζμαν 2, Μπεν Σιμόλ, Μπλατ 12 (2), Κοέν 21, Χάουελ 8, Λίμοναντ 4, Πνίνι 8 (2), Τιμόρ
Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο 8 (1), Μποχωρίδης 9 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκίκας 2, Μήτογλου 21 (2), Αθηναίου, Μπουρούσης 8, Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 17 (4), Μάντζαρης 5 (1), Μαργαρίτης 8, Βασιλόπουλος 12 (2)