Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Στην Α2 Εθνική Κατηγορία θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά η Καβάλα, καθώς στο ντέρμπι ανόδου με τους Ίκαρους Σερρών κέρδισε με 63-51 και εκτός από την άνοδο πανηγύρισε και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες (29-33), αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά (40-53) η Καβάλα επέβαλλε τον ρυθμό της, πήρε τη νίκη και πήρε την άνοδο για την Α2.

Την ήττα των Ικάρων Σερρών εκμεταλλεύτηκε και η Ευρώπη Πευκοχωρίου, καθώς κέρδισε εκτός έδρας τη Χαλκηδόνα με 67-61 και κατέλαβε την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Βόρειο Όμιλο της Β΄Εθνικής η Ανατόλια, καθώς επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Γέφυρας με 94-72. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν τα δόντια τους (48-31) και δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τα ηνία μέχρι και το τέλος.

Νικηφόρο ήταν και το τελευταίο παιχνίδι των Φαρσάλων και του Ερμή Λαγκαδά, καθώς νίκησαν τους Τιτάνες Παλαμά (96-79) και Ασπίδα Ξάνθης (65-56), αντίστοιχα. Με αυτήν την ήττα η Ασπίδα Ξάνθης υποβιβάστηκε, ενώ στην κατηγορία έμεινε η Χαλκηδόνα.

Χθες (19/05), το Στρατώνι κέρδισε εντός έδρας την Ελιμεία με 79-61 και οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων του Αγρινίου με 65-53.

Αναλυτικά:

Σάββατο 19/5:

  • Στρατώνι – Ελίμεια 79-61
  • Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Αγρίνιο 65-53

Κυριακή 20/5:

  • Ανατόλια – Γέφυρα 94-72
  • Χαλκηδόνα – Πευκοχώρι 61-67
  • Φάρσαλα – Τιτάνες Παλαμά 96-79
  • Ικαροι Σερρών – Καβάλα 51-63
  • Ερμής Λαγκαδά – Ασπίδα Ξάνθης 65-56

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 96-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 42-35, 69-56, 96-79.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Νικολόπουλος 26(6), Ντίνος 16(2), Σαββίδης 10(2), Χαιρετίδης , Αναγνωστόπουλος Χ 10(2), Συνετός 7, Αλεξόπουλος 3(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 21(3), Λούτας 1, Λιούπης , Καραδημας , Μακρής 2.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 7(1), Τσούμας, Γεωργαντζάς 13(1), Κατσαδούρος 3(1), Μπακαβέλος , Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 5, Μούμογλου 16(1), Μανδαλάκης 22(1), Αποστολάκης 13(2).

ΓΑΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ – ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 61-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 32-24, 45-47, 61-67
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τουλούμης): Πετριδης 6(1), Μαρκιδης 5(1), Μαραπίδης 13(3), Πεταλωτής 19(2), Σεφερίδης 2, Μαντζος 2, Πατάκας 2, Κοτζαγιάννης 9, Παναγιώτου 3(1)
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 3(1), Tσιμπής 6(1), Λαζαρίδης, Tζουβάρας 3, Mαυρίδης 14,Καραμπέκης 9 , Kιγμέτογλου 13(1), Σικαλίδης 9, Θεοδωρίδης, Δανάκης 10(1).

Σ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ – Κ.Σ ΓΕΦΥΡΑΣ 95-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17,48-31,68-47,95-72
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης7(1) , Πρωτούλης 5(1) Γαλανίδης 18(4), Ζαφειρούδης 12(2), Συμεωνίδης 12, Ξενιτίδης,3(1), Σταματογιάννης 20, Ζώτος 1, Βεργίνης 4 , Καραποστόλου 13(2).
ΓΕΦΥΡΑ (Ροδάς) : Νικολαΐδης 6, Καζαμίας 2, Κολοκοτρώνης 14(4), Γαρέζος 9(1), Παπαδόπουλος 2, Σιώπης 10(1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 13, Σιώμος 14(2), Ευσταθιάδης, Αζίζης 2

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 65-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 34-29, 53-39, 65-56
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Τσούρμας): Mήνου, Αμπατζάς 21(2), Δημητρακάς, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης 9(1), Μάρουσιτς, Παρίτσης 6(1),Χριστοδούλου, Αβοκάτος, Γκαμούρας 21, Νότης 5(1), Κοτσάνος 3.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 6, Παπαδάκης 4, Γρούδος 11, Τσιόγκας 12 (4), Στεφανίδης 2, Κλωναράς, Ανθής, Κουτσογιάννης, Γκέλιος 4, Απιδόπουλος 4, Μασμανίδης 6

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΚΑΒΑΛΑ 51-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 29-33, 40-53, 51-63
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7, Σιδερίδης 1, Γεωργιανός 7, Τράκας 4, Γκάτζιας 13(3), Φώτογλου, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 3, Κακιούζης 16
ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 5(1), Ταγάρης 5, Μπανάσης, Αθανασιάδης 6(2), Κούμλελης 9, Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης, Παππάς, Χονδρόπουλος 16

Βαθμολογία:

1. Καβάλα 50 (22-6)
2. Χαρίλαος Τρικούπης 50 (22-6)
3. Πευκοχώρι 49 (21-7)
4. Ίκαροι Σερρών 48 (20-8)
5. Ανατόλια 48 (20-8)
6. Αγρίνιο 43 (15-13)
7. Ερμής Λαγκαδά 43 (15-13)
8. Στρατώνι 43 (15-13)
9. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 42 (14-14)
10. Φάρσαλα 40 (12-16)
11. Γέφυρα 38 (10-18)
12. Χαλκηδόνα 37 (9-19)
13. Ασπίς Ξάνθης 36 (8-20)
14. Ελίμεια 34 (6-22)
15. Τιτάνες Παλαμά 29 (1-27)

Load More Related Articles
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Εφήβων U18: Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Μετά το Ηράκλειο Κρήτης, ο Βόλος ετοιμάζεται να υποδεχθεί την επόμενη γενιά του μπάσκετ. Α…