Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις 77-79

ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις 77-79

zalgiris kaunas celebrates eb17

Την τρίτη θέση στο Final Four της Euroleague πανηγύρισε η Ζαλγκίρις. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-77 στον μικρό τελικό.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ήταν απογοητευμένο από τη νέα αποτυχία του σε Final Four, με τα βασικά όπλα του να είναι εκτός κλίματος αγώνα. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους διψασμένους Λιθουανούς να κυριαρχήσουν στο παρκέ για 30 λεπτά και να ξεφύγουν ακόμα και με 24 πόντους (41-65).

Ωστόσο, οι Ρώσοι έβγαλαν αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέσω της καλής τους άμυνας αλλά και του Κουλάγκιν (σ.σ. ήρθε από το πουθενά κι εκτέλεσε τους Λιθουανούς πίσω από τη γραμμή των 6,75, κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι (77-79). Στην καθοριστική επίθεση της ΤΣΣΚΑ για τη νίκη, όμως, ο Κουλάγκιν αστόχησε σε τρίποντο κι από ωραίος έγινε μοιραίος, με τη Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γιανκούνας (15π.) και Μίτσιτς (15π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάντερ (14π.) κι ο Κουλάγκιν (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-41, 48-69, 77-79
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): ντε Κολό 5 (1/8 σουτ), Ραντ 7 (2), Φριτζόν 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κλάιμπερν 2, Χίγκινς 12 (3), Κουλάγκιν 14 (3), Χριάπα 3 (1), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 14 (4/4 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 25 ranking).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Πάνγκος 9 (1), Τουπάν 6 (2), Ούντριχ 2, Γιανκούνας 15 (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 15 (1 τρίποντο, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιτ 4 (7 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 9, Ουλάνοβας 14 (1).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…