Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Ολυμπιακός 56-89

Προμηθέας – Ολυμπιακός 56-89

roberts strelnieks

Την πρόκριση του στους τελικούς της Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε το μάθημα της από τον δεύτερο ημιτελικό με τον Προμηθέα στο ΣΕΦ και παρουσιάστηκε σοβαρή στην Πάτρα, συντρίβοντας τους Πατρινούς με 89-56 στον τρίτο ημιτελικό.

Οι “ερυθρόλευκοι” σκούπισαν τον Προμηθέα, κάνοντας το 3-0 στη σειρά και πλέον ετοιμάζονται να διεκδικήσουν τον τίτλο κόντρα στον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και θα αγωνιστούν στους μικρούς τελικούς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ με πλεονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σαλούστρος με 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έδειξε στον Προμηθέα από το ξεκίνημα ποιο είναι το αφεντικό αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (9-20) από το 7′, παίζοντας καλή άμυνα, ενώ ξέφυγαν και με 15 πόντους (21-36) στο 14′. Οι Πατρινοί δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο, μειώνοντας στους 11 πόντους (33-44) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (40-60) στο 27′, με τον Προμηθέα να μειώνει στους 16 πόντους (46-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 13-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος άφησε άποντους τους γηπεδούχους για πέντε λεπτά, ξεφεύγοντας με 29 πόντους (46-75). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους “ερυθρολεύκους” να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Φαγιέ 5 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (2), Πράδερ 10 (4/14 σουτ), Έλις 4 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 6, Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6, Χολ 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 22 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…