Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Τα ρέστα της η Πεντέλη!

Γ’ Εθνική: Τα ρέστα της η Πεντέλη!

Κρίσιμες αναμετρήσεις ανόδου δίνουν σήμερα (6/5) ο Οίαξ Ναυπλίου κι ο Γλαύκος. Ο πρώτος αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Κεραυνό Αιγίου, ενώ ο δεύτερος δοκιμάζεται στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι “καίγονται” για τους βαθμούς.

Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής

Κυριακή 6 Μαΐου

ΔΚΓ Αιγίου (κ.θ.) 17:00 Κεραυνός Αιγίου-Οίαξ Ναυπλίου Τσολάκος-Λαζαρίδης (Μάρκου)

ΕΑ Πατρών (κ.θ.) 17:00 ΕΑ Πατρών-ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας Ασημακάκη-Μπιστιντζάνος (Ρόζης)

Μελισσίων 17:00 ΚΑΟ Μελισσίων-ΑΟ Καλαμάτα 1980 Κιουλάφας-Ασλανίδης (Ζερβούδης)

Απόλλωνα 17:00 Απόλλων Σμύρνης-ΑΟ Γλαύκος Νάκας-Καρανικόλα Αλ. (Παπαδόπουλος Στ.)

Κ. Αχαΐας 17:00 ΑΟ Αχαγιά 82-ΚΑΠ Κουτσοδήμος-Καββαδάς (Κοκορδάτος)

ΚΓ. Λεχαίου 17:00 ΑΣ Ολυμπιάδα Λεχ.-ΑΟ Ακράτα Ντάνος-Καλογριάς (Ελένης)

Β’ Κλ. Ιλίου 17:00 Ένωση Ιλίου-Έσπερος ΑΟΠΑ Χουγιάζος-Κατσαπρακάκης (Ζερδεβάς)

Η βαθμολογία σε 23 αγώνες:

1. Οίαξ Ναυπλίου 43 (20-3)
2. Γλαύκος 42 (19-4)
——————————————–
3. Ένωση Ιλίου 41 (18-5)
4. Αχαγιά ’82 41 (18-5)
5. Ακράτα 37 (14-9)
6. Μελίσσια 36 (13-10)
7. Έσπερος Πατρών 36 (13-10)
8. ΚΑΠ 34 (11-12)
9. Κεραυνός Αιγίου 33 (10-13)
——————————————–
10. Απόλλων Σμύρνης 32 (9-14)
——————————————–
11. Νέα Ιωνία 32 (9-14)
12. ΕΑΠ 27 (4-19)
13. Καλαμάτα ’80 25 (2-21)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 24 (1-22)

Στο δεύτερο όμιλο, ξεχωρίζει το ντέρμπι μεταξύ της Πεντέλης και του Έσπερου Καλλιθέας. Εάν νικήσει η ομάδα του Κώστα Χαρτοματσίδη, θα παραμείνει στο κόλπο της ανόδου, εξαρτώμενη πάντα από τα αποτελέσματα του δεύτερου Έσπερου Λαμίας που δοκιμάζεται στην έδρα της Παναγίτσας.

Χθες (5/5), ο ΟΦΗ νίκησε εντός έδρας τον Λοκρό στην παράταση, ενώ ο ΒΑΟΛ Χίου εξασφάλισε μαθηματικά τη σωτηρία του, μετά τη νίκη κόντρα στον ΑΟΚ Χανιά, που υποβιβάστηκε.

Κυριακή 6 Μαΐου

Νέας Πεντέλης 17:00 ΑΕ Πεντέλης-ΠΟΚ Έσπερος Πολυχρόνης-Ζιώγας (Σταματόπουλος)

Αγ. Δημητρίου Νέο 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Άρης Νίκαιας Σκαλτσής-Τηγάνης (Δημητριάδης)

Κοκκινιάς (2ο ΓΕΛ) 17:00 Νίκη Αμαρουσίου-Ερμής Σχηματαρίου Κώτσου-Κοτσίρης (Τζουβάρας)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17:00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Έσπερος Λαμίας Δελαγραμμάτικας-Χριστοδουλάκης (Κάλφα)

Ρεπό: Άρης Πετρούπολης

Η βαθμολογία σε 24 αγώνες

1. Έσπερος Καλλιθέας 38 (17-4)*
2. Έσπερος Λαμίας 37 (16-5)*
——————————————–
3. Πεντέλη 36 (15-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 35 (14-7)*
5. Λοκρός Αταλάντης 35 (13-9)***
6. Ερμής Σχηματαρίου 34 (13-8)*
7. ΟΦΗ 33 (11-11)***
8. ΒΑΟΛ Χίου 32 (10-12)***
9. Άρης Νικαίας 30 (9-12)*
——————————————–
10. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-17)**
——————————————–
11. ΑΕΕ Παναγίτσας 28 (6-16)
12. Νίκη Αμαρουσίου 28 (7-14)*
13. Άρης Πετρούπολης 23 (3-18-1 μηδ.)*

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους
(**) Έχει έναν αγώνα παραπάνω,αλλά έχουν παίξει την 24η αγωνιστική
(***) Έχουν δώσει το ρεπό τους κι έχουν έναν αγώνα παραπάνω, αφού έχουν παίξει την 24η αγωνιστική

 

Load More Related Articles
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Γρόλλιος: “Αυτά ισχύουν για το θέμα του γηπέδου, υπάρχει διάθεση για κοινή γραμμή…”

O Χρήστος Γρόλλιος εκπροσώπησε τον Α.Σ. Άρης και για το θέμα του Παλέ με αφορμή όσα ανέφερ…