Κεντρική Γ' Εθνική Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Νότιου Ομίλου

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Παναγίτσα, καθώς κέρδισε τον δεύτερο Έσπερο Λαμίας με 78-73 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 2ου Νότιου Ομίλου της Γ΄Εθνικής. Οι γηπεδούχοι μ΄αυτήν τους της νίκη πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Η Πεντέλη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Έσπερο Καλλιθέας, καθώς κέρδισε στην παράταση με 74-70. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με 66-66. Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν μία μεγάλη νίκη.

Η νίκη της Πεντέλης σε συνδυασμό με την ήττα του Έσπερου Λαμίας κράτησαν ζωντανή την ομάδα των βορείων προαστίων στη μάχη της ανόδου.

Στις νίκες επέστρεψε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου ύστερα από την ήττα από τον Έσπερο Καλλιθέας. Ο Κρόνος κέρδισε εντός έδρας τον Άρη Νίκαιας με 88-81 και παρέμεινε στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του και ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος δυσκολεύτηκε στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 74-70.

Χθες, ο ΒΑΟΛ Χίου κέρδισε τον ΑΟΚ Χανίων με 62-58, ενώ ο ΟΦΗ νίκησε τον Λοκρό Αταλάντης με 91-86 στην παράταση.

Τα αποτελέσματα:

  • Πεντέλη – Έσπερος Καλ. 74-70 (κ.α. 66-66)
  • ΒΑΟΛ – ΑΟΚ Χανιά 62-58
  • Κρόνος Αγ. Δημ. – Άρης Νίκαιας 88-81
  • ΟΦΗ – Λοκρός 91-86
  • Νίκη Αμ. – Ερμής Σχ. 70-74
  • Παναγίτσα – Έσπερος Λαμίας 78-73
  • Ρεπό: Άρης Πετρούπολης

ΟΦΗ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 91-86 (κ.α. 76-76)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 37-35, 49-58, 76-76, 91-86
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 7, Κριθινάκης, Μαϊστρέλης, Τσερκιτζόγλου 17 (5), Χαρωνίτης 5 (1), Καρλάφτης, Αγαπιάδης 28 (2), Βασιλειάδης 4, Καραλής 20 (3), Πάλλης 10.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 2, Ρούζιος 14 (1), Μπολμάτης 11 (2), Μάτος Αν. 26 (2), Μάτος Αγ. 24 (2), Ρετσινάς 9.

ΒΑΟΛ – ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 62-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 38-27, 43-43, 62-58
ΒΑΟΛ (Βουλίκας): Χριστοβασίλης, Καραφάτης, Ανδρουλάκης 5 (1), Σουλίκας 10, Βούτας 2, Αγγελίδης 7, Σαμιώτης 6, Τσουρής 6, Μπούλος, Τρόβας 4 (1), Μπούμπαρης 16, Κωνσταντινάκος 6 (2).
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος 2, Κουτσαβδής, Παπαδάκης, Υφαντόπουλος 9 (3), Σαράντης 22 (4), Μπαγάκης 1, Πούρος 3, Σκαμνάκης 8, Κολαρετάκης 6, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 5.

ΠΕΝΤΕΛΗ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 74-70 (66-66 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 19-20, 38-38, 48-53, 66-66, 74-70 (παρ.)
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 3 (1), Μάντζιος 5 (1), Γεωργακόπουλος 9 (1), Λίτσο 7 (1), Αποστολόπουλος 10 (3), Ντάλλης, Νιφόρας, Μουλάς 2, Μπίγκος 12 (1), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 26
Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας-Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 2, Καραγιαννίδης 2, Χατζηκίδης 13 (3), Καρλάφτης 9 (1), Χαρούνι Ν. Κατσούρης, Κρητικός 5, Βλασόπουλος 2, Χαρούνι Κ. 22, Καράμπελας, Βάρσος, Πρόγκας 2

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 89-82
Δεκάλεπτα: 30-22, 51-42, 68-61, 89-82
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 18 (1), Στραγανιώτης 20 (1), Νάτσο 11 (1), Ξιούρας 13 (3), Χρονόπουλος 7 (1), Κακαργιάς 2, Κόης 3 (1), Κοσμετάτος, Σολωμός 10, Μαλτέζος, Πετράκος, Ανδρεάτος 5 (1)
Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 19 (2), Στογιάνοβιτς 5 (1), Καννάς 3 (1), Κοροπούλης, Θαλασσινός 25 (4), Γαλίτης, Κόλλιας 9 (13 ρ.), Καπετάνιος 9, Δρίβας 8 (1), Χατζόγλου 4, Βλάμης

ΑΕΕ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 78-73
Δεκάλεπτα: 22-22, 46-35, 62-55, 78-73.
ΑΕΕ Παναγίτσας (Βελισσαράκος): Σκεμπές 5 (1), Καρβούνης 17 (3), Μούντριχας, Θεοδωράκος 20 (6), Μντζάκος, Ντουζίδης, Μπέλλος 3, Γκιζόγιαννης 17 (3), Χοτζάλι, Δρακάκης 16, Σβορώνος.
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 8 (2), Πάππος, Ρουμελιώτης 20 (2), Παπαργυρόπουλος 7, Φύκας 13 (1), Μαντζούκας, Φούντας 2, Δαχρετζής 6, Κατράνας 17 (3), Παπανικολάου.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 70-74
Δεκάλεπτα: 23-17, 42-44, 51-60, 70-74.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Ι. 3 (1), Δανάς 11 (3), Μιχαλάκης 12 (2), Σταμάτης 5, Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 12 (2), Σκούταρης 13 (1), Κουκάκης 6, Ντέντα 4.
Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Ζήμπρας, Πανταζής 13 (1), Γκρινιάρης 18, Κολοβός 5, Θωμάς, Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος 5 (1), Κουτής, Αγγελέτος 6 (1), Τσιριμώκος 6 (2), Γυφτονικολός

Βαθμολογία:

1. Έσπερος Καλλιθέας 39 (17-5)*
2. Έσπερος Λαμίας 38 (16-6)*
3. Πεντέλη 38 (16-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 37 (15-7)*
5. Ερμής Σχηματαρίου 36 (14-8)*
6. Λοκρός Αταλάντης 35 (13-9)*
7. ΟΦΗ 33 (11-11)*
8. ΒΑΟΛ Χίου 32 (10-12)*
9.  Άρης Νικαίας 31 (9-13)*
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 30 (7-16)
11. Νίκη Αμαρουσίου 29 (7-15)*
12. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-17)
13. Άρης Πετρούπολης 23 (3-18-1 μηδ.)=

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

Επόμενη αγωνιστική:

  • Έσπερος – ΒΑΟΛ
  • Άρης Νίκαιας – Πεντέλη
  • Λοκρός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου
  • Ερμής Σχημ. – ΟΦΗ
  • Έσπερος Λαμίας – Νίκη Αμ.
  • Άρης Πετρούπολης – Παναγίτσα
  • Ρεπό: ΑΟΚ Χανιά
  • Ισραήλ – Ισπανία 92-84

    Μεγάλος νικητής του Ευρωμπάσκετ κάτω των 20 ετών αναδείχθηκε το Ισραήλ, επικρατώντας στον …
  • Ουκρανία – Ελλάδα 98-109

    Την ένατη θέση στο Eurobasket U20 κατέλαβε η Εθνική μας ομάδας, καθώς στον αγώνα κατάταξης…
  • Ανυπομονεί για Ολυμπιακό ο Πολ (pic)

    Ο Μπράντον Πολ τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται με τη φανέλα του Ολυμπιακού και από ότι φαίνετα…
Load More Related Articles
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Ουκρανία – Ελλάδα 98-109

Την ένατη θέση στο Eurobasket U20 κατέλαβε η Εθνική μας ομάδας, καθώς στον αγώνα κατάταξης…