Κεντρική Γ' Εθνική Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 1ου Νότιου Ομίλου

Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 1ου Νότιου Ομίλου

Στη Β΄Εθνική θα αγωνίζονται τη νέα χρονιά ο Οίακας Ναυπλίου και ο Γλαύκος. Οι δύο ομάδες κέρδισαν στις έδρες τους την ΕΑΠ (90-50) και τον Κεραυνό Αιγίου (97-62) αντίστοιχα και πανηγύρισαν την άνοδο τους στη Β΄Εθνική, καθώς σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας με την Ένωση Ιλίου έχουν το πλεονέκτημα.

Την τρίτη θέση εξασφάλισε η Ένωση Ιλίου, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τα Μελίσσια με 65-53. Η Ένωση Ιλίου θα διεκδικήσει κι αυτή το “εισιτήριο” για τη Β΄Εθνική μέσω των μπαράζ. Η Ακράτα πήρε μία μεγάλη νίκη εντός έδρας, καθώς επικράτησε της Αχαγιάς ’82 με 68-61.

Ο Έσπερος Πατρών είχε εύκολο έργο κόντρα στην ουραγό Ολυμπιάδα Άσσου, καθώς τη “διέλυσε” με 88-48. Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του και ο ΚΑΠ, ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης με 83-71.

Αναλυτικά:

  • Οίαξ Ναυπλίου-ΕΑΠ 90-50
  • Καλαμάτα ’80-Νέα Ιωνία 61-71
  • Γλαύκος-Κεραυνός Αιγίου 97-62
  • ΚΑΠ-Απόλλων Σμύρνης 83-71
  • Ακράτα-Αχαγιά ’82 68-61
  • Έσπερος Πατρών-Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 88-48
  • Μελίσσια-Ένωση Ιλίου 53-65

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80-ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 61-71
Δεκάλεπτα: 19-14, 35-29, 51-50, 61-71
Καλαμάτα ’80 (Κορογώνας): Πετρόπουλος, Σκοπέτος 10 (1), Φραγγέας, Παπαγεωργίου 9 (3), Χαντζής, Μπάζιος 7, Κοντόπουλος 7 (1), Βούλγαρης 18, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Μέντης 3 (1), Πατικόπουλος, Αρώνης
Νέα Ιωνία (Δαμιανίδης): Καρτέρης 3 (1), Καραθανασόπουλος 3 (1), Ηλιόπουλος 2, Καραθανασόπουλος Α., Γεωργίου Φ. 4, Μακρίδης, Λαμπρόπουλος 9 (1), Λίτσιος 19, Σιούτης 13 (2), Βασιλακάκης, Καλασούντας 3 (1), Γεωργίου Γ. 15 (3)

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΕΑΠ 90-50
Δεκάλεπτα: 20-18, 42-27, 6-36, 90-50.
Οίαξ Ναυπλίου (Νώντας): Ραζής 7 (1), Γούσης, Μπουρής 3 (1), Πελεκάνος 22 (1), Τσουλέας 1, Γεωργιάδης 20, Φουσκλιάς 19 (1), Ευστρατίου 14, Ψάλτου 4.
ΕΑΠ (Σκροπολίθας): Δούρος 7 (1), Κυριακίδης, Φωτιάδης 11, Ζαβέρδας, Πατούχας, Λαμπρόπουλος 2, Φραγκισκάτος 1, Τσουλέας 14 (1), Χουλιάρας 15 (1).

ΑΚΡΑΤΑ-ΑΧΑΓΙΑ ’82 68-61
Δεκάλεπτα: 24-21, 44-36, 55-51, 68-61.
Ακράτα (Σκαραφίγκας): Λάφης 4, Κατωπόδης 12 (1), Καλεμτζάκης 2, Τσότσος 16 (1), Οικονομόπουλος 3 (1), Μαλλής 2, Δ. Λυμπέρης 14 (3), Βεσκούκης 15 (2).
Αχαγιά ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 11 (2), Σταμόπουλος 19 (3), Νικολάου 11, Γατσούλης 3 (1), Χαμηλός 9 (3), Λαμπρόπουλος, Δαβάνης 2, Οικονομόπουλος 7.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΩΝ-ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΣΣΟΥ/ΛΕΧΑΙΟΥ 88-48
Δεκάλεπτα: 20-4, 36-13, 62-36, 88-48
Εσπερος Πατρών (Δεράος): Γιαλελής 14 (2), Φραντζής 27 (7) Σερέτης 4, Ροκανάς 11 (3), Ζαφείρης, Βύρλας 13, Καλογιάννης 8 (1), Κατσαβόπουλος 9 (3), Νάτσκος 2, Σκόνδρας, Αγγελόπουλος.
Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου (Παπαμιχαήλ): Καραμάνης 3, Δόσης 19 (4), Λύκος 13 (2), Βασιλείου 2, Ραπανάκης 9, Ηλιού 2.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 53-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-16, 22-31, 39-53, 53-65
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σταϊκόπουλος): Ζηρός 4, Σπυριδάκης 6, Βούλγαρης 9 (1), Καλογερόπουλος 11 (3), Καραχάλιος 6, Βαθρακοκοίλης 6 (1), Κυπαρίσης 4, Σταμέλος 4 (1), Κοντός 3, Πανταζής, Παλάντζας, Κύριος.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 16 (1), Φουντάς 13, Μανταλβάνος 8, Μπέλλας Οδ. 10 (1), Σκαλωμένος 2, Μπέλλας Γ. 4 (1), Μαγιντόμπε 5 (1), Μπολάτογλου 2, Βαρσαμούλης 5, Πανουσόπουλος Θ., Πανουσόπουλος Κ., Κατσαρός.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 97-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 38-30, 68-51, 97-62
ΓΛΑΥΚΟΣ (Βουρνάς): Νιφόρας 11 (2), Χονδρογιάννης 4, Εφέπουλος, Λαμπρόπουλος 36 (3), Σακελλαρόπουλος 6 (1), Σταυράκης 4, Δίπλαρος, Κάλλης 25 (6), Αγγελόπουλος 4, Σπυράκος 7.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Γκοργκόλης): Αναστασόπουλος 5 (1), Λαδικός, Σωτηρόπουλος, Σταθακόπουλος, Φωτίου 8, Ζυγάς 2, Μαναβόπουλος 10, Γκόβας 17 (2), Καραγιάννης 4, Γκιζόγιαννης 16 (1).

Βαθμολογία:

1. Οίαξ Ναυπλίου 46 (21-4)
2. Γλαύκος 46 (21-4)
3. Ένωση Ιλίου 45 (20-5)
4. Αχαγιά ’82 44 (19-6)
5. Ακράτα 41 (16-9)
6. Μελίσσια 39 (14-11)
7. Έσπερος Πατρών 39 (14-11)
8. ΚΑΠ 37 (12-13)
9. Κεραυνός Αιγίου 36 (11-14)
10. Νέα Ιωνία 35 (10-15)
11. Απόλλων Σμύρνης 34 (9-16)
12. ΕΑΠ 29 (4-21)
13. Καλαμάτα ’80 27 (2-23)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 26 (1-24)

Επόμενη αγωνιστική:

  • Ν. Ιωνια – Οίακας Ναυπλίου
  • Ενωση Ιλίου – Καλαμάτα 80
  • ΕΑ Πατρών – Γλαύκος
  • Κεραυνός Αιγίου – ΚΑΠ
  • Απόλλων Σμύρνης – Ακράτα
  • Αχαγιά 82 – Εσπερος ΑΟΠΑ
  • Ολυμπιάδα Ασσου – Μελίσσια
Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Νέος τιμ μάνατζερ στο Παλαιό Φάληρο

Με νέο τιμ μάνατζερ θα πορευτεί το Παλαιό Φάληρο, όπως ανακοίνωσε η ομάδα. Συγκεκριμένα, τ…