Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Ο “Χαρίλαος Τρικούπης” ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τους Ίκαρους Σερρών, καθώς κέρδισε εντός έδρας με 74-65. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (33-32). Η ομάδα του Μεσολογγίου στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και πήρε εν τέλει τη νίκη.

Την εξαιρετική της πορεία συνεχίζει η Καβάλα στον Βόρειο Όμιλο της Β΄Εθνικής, καθώς κέρδισε στην έδρα της και την Ασπίδα Ξάνθης με 86-67. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς.

Ύστερα από την ήττα από την Ανατόλια η Ευρώπη Πευκοχωρίου ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και τα κατάφερε. Η Ευρώπη κέρδισε εντός έδρας του Μαχητές Πειραματικού Πεύκων με 64-55. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το κακό τους πρώτο δεκάλεπτο (9-14) ανέκαμψαν και πήραν εν τέλει τη νίκη.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε το Αγρίνιο στην έδρα των Τιτάνων Παλαμά, καθώς πήρε μία εύκολη νίκη με 101-68. Οι φιλοξενούμενοι σ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης είχαν τα ηνία του σκορ και δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν τους ουραγούς του βόρειου ομίλου της Β΄Εθνικής.

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα της Χλακηδόνα, η οποία κέρδισε εντός έδρας τα Φάρσαλα με 68-66. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν την έβδομη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-14, 35-25, 50-37, 64-55
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Μελετιάδης) : Αμπατζίδης 8 (2), Τζουβάρας 10, Μαυρίδης 8, Μυλωνίδης 9 (1), Κιγμέτογλου 19, Σικαλίδης, Θεοδωρίδης 1, Δανάκης 9.
ΜΑΧΗΤΕΣ  (Γεροφώτης) : Βογιατζής 13 (3), Καραγιαννίδης 2, Αρνίδης 3 (1), Δήμας 1, Χατζημιχαηλίδης 7 (1), Στόλης 13, Κωνσταντινίδης 8, Μπάκος 6 (2), Βαγιάτης, Βαϊντερλής 2, Βελισσαρίου.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 74-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 33-32, 60-49, 74-65
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Γυφτάκης, Βουρνάς 7, Ντόβας 15(3), Ξηρός 2, Μουράτογλου 9(1), Σταυρόπουλος 4, Περρωτής 9, Καραγκιολίδης 1, Αδαμόπουλος, Πολίτης 25(4).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 8, Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 11(2), Τράκας, Γκάτζιας 18(3), Φώτογλου 5(1), Γκούτσιας, Θολιώτης 6(2), Κακιούζης 15.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΓΡΙΝΙΟ 68-101
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 39-46, 57-79, 68-101.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης, Τσούμας 4, Γεωργαντζάς 30(4), Κατσαδούρος, Μπακαβέλος, Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 11(3), Μούμογλου 4(1), Μανδαλάκης 18(1), Αποστολάκης 1.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 6, Μπερερής 2, Κυριλής Θ. 13(3), Μουρατίδης 11(3), Γκρέκας 7, Κυριλής Δ. 3, Τάσσος 21, Κασαμπαλής 6, Μήτσου 16(2), Σταύρου 6, Τάγκας 10(2).

ΕΛΙΜΕΙΑ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 52-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 33-41, 47-57, 52-66
ΕΛΙΜΕΙΑ (Δημόπουλος): Τσιρέκας, Μαλούτας 13 (3), Σούπουρας, Τσιάμης 5, Πεχλιβανίδης 6 (2), Κούβελας 8 (2), Τσούκας 5, Μούσιος, Μαλιούρας 9 (14 ρ.), Μακρής 6 (1), Τσιμίδης
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 5 (1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 9 (2), Ζαφειρούδης 6 (2), Συμεωνίδης 15, Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 13, Ζώτος 3, Βεργίνης, Καραποστόλου 13 (2)

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗ 88-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 48-44, 65-57, 88-67
ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11, Παντόπουλος , Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 10 (1), Τάγαρης 6, Μπανάσας, Αθανασιάδης 21 (6), Κουμλέλης 10 (1), Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης 2, Χονδρόπουλος 16, Παππάς 18 (4).
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗ (Ιωαννιδης): Σαββίδης 11 (3), Γκέλιος 19 (2), Παπαδάκης 5, Αμούτζιας, Γρούδος 3, Τσιώγκας 6 (2), Στεφανίδης 2, Κλωνάρας 13, Άνθης, Κουτσογιάννης 3 (1), Θεοδωρίδης 2, Μασμανίδης 3.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ 68-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 41-33, 53-50, 68-66
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τουλούμης): Πετρίδης 2, Μαρκίδης 18(1), Αραπίδης 8 (2), Παπαδόπουλος, Κουλαξής, Πεταλωτής 3, Μπατάκος, Παναγιώτου 6(1), Κοτζαγιάννης 16, Σεφερίδης, Μάντζος 15(2), Λαίδης.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Νικολόπουλος 13(2) ,Αναγνωστόπουλος Γ. 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 21 (4), Σαββίδης 5(1), Σιόλογκας 10 , Χαιρετίδης 2, Ντίνος, Συνετός, Μακρής 9, Λούτας, Λ

Elite League: Τα αποτελέσματα των play off/play out

Το 2-1 έκανε ο Πανιώνιος. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα των play off/play out. Ο Πανιώνι…