Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Ρέθυμνο 94-72

Προμηθέας – Ρέθυμνο 94-72

promitheas

Ο Προμηθέας επέστρεψε άμεσα στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα από τον Άρη. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, επικράτησε άνετα εντός έδρας του Ρεθύμνου με , για την 21η αγωνιστική της Basket League, κι ανέβηκε στο 13-8 και την τρίτη θέση, όπου ισοβαθμεί με Λαύριο και ΠΑΟΚ.

Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από το “Μελίνα Μερκούρη” κι έχασαν έδαφος στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ, υποχωρώντας στο 8-13.

Οι Πατρινοί είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με πέντε παίκτες να είναι διψήφιοι. Ο λόγος για τους Λίποβι (18π.), Φαγέ (18π.), Σαλούστρος (17π.), Χολ (16π.) κι Έλις (11π., 13ριμπ.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Άρμστεντ και Χριστοδούλου, οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους έκαστος.

Ο Προμηθέας έδειξε ποιο είναι το αφεντικό του αγώνα από νωρίς. Μπήκε με το πόδι τέρμα πατημένο στο γκάζι, σημειώνοντας 15 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά. Κάπως έτσι, πήρε διψήφια διαφορά (15-4 στο 3′) από πολύ νωρίς, κλείνοντας στο +13 (34-21) το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι άμυνες των δύο ομάδων κι ειδικά του Ρεθύμνου ήταν απούσες κι από τη δεύτερη περίοδο, με τους Πατρινούς να διατηρούν με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας 57 πόντους (!) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (57-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα καλάθια μίκρυναν, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο άλλο άκρο (9-13 το σκορ τρίτης περιόδου). Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να σκοράρουν με την χαρακτηριστική ευκολία του πρώτου μέρους, με τους Κρητικούς να μειώνουν στους 11 πόντους (66-55 στο 30′).

Ωστόσο, ο Προμηθέας βομβάρδισε εκ νέου το κρητικό καλάθι στην τέταρτη περίοδο, μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης στην ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 18 (8/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φαγιέ 18 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (2), Έλις 11 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γκίκας 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 18 (4/6 τρίποντα), Λι, Άρμστεντ 18 (2), Χόμπσον (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 7, Κώττας 6, Μούντι 9 (4 ασίστ), Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…