Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 85-86

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 85-86

vassilis spanoulis olympiacos zalgkiris

Ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους, “αυτοκτόνησε” στο δεύτερο ημίχρονο και η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε τη νίκη με 86-85. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο υπήρξε καθίζηση. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το ματς. Ήρωας για τους νικητές ήταν ο Γιανκούνας, ο οποίος σκόραρε 2,9” πριν το τέλος της παράτασης. Η νίκη της Ζαλγκίρις Κάουνας έδωσε και το προβάδισμα έδρας στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 10-2. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (17-6). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τον Χόλις Τόμπσον να είναι εκπληκτικός στο πρώτο δεκάλεπτο (8 πόντοι με 4/4 δίποντα) η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 25-10!.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τις λύσεις και κράταγαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-22). Οι Λιθουανοί μείωσαν προσωρινά, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς αποκατέστησε τη διαφορά (40-27). Η ομάδα του Πειραιά με ακόμη ένα τρίποντο, αυτήν τη φορά από τον Ντέρικ Μπράουν, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ 43-31.

Oλυμπιακός μπήκε φορτσάτος και στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενους πόντους οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 16 πόντους (51-35), το οποίο ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα τους στην αναμέτρηση. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 ύστερα από ώρα (59-50).

Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν εκπληκτική στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν σκόραρε για περίπου τέσσερα λεπτά, ενώ οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 13-0 και μείωσαν στους τρεις πόντους (59-56). Το σερί μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο (59-58).

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έφτασε αυτό το σερί και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (63-59). Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν άφηνε τους “ερυθρόλευκους” να ξεφύγουν στο σκορ και μάλιστα με βολή του Ντέιβις η Ζαλγκίρις ισοφάρισε (69-69).

Η Ζαλγκίρις δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με τρίποντο του Μιλάκνις οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ (71-74). Οι Λιθουανοί 2′ πριν το τέλος κράταγαν σταθερά το προβάδισμα των τριών πόντων (74-77). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 1:11′ πριν τη λήξη κέρδισε φάουλ και με δύο βολές μείωσε σε 77-76, αλλά ο Μιλάκνις ξανά με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους τέσσερις (76-80).

Ο Σέρβος σέντερ απάντησε άμεσα, καθώς με καλάθι 42” πριν το τέλος μείωσε σε 80-78. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς, ύστερα από ωραία ενέργεια και κάρφωμα του Κάιλ Ουίλτζερ (80-80). Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι. Ο Γιανκούνας προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Μιλουτίνοφ έπαιξε καλή άμυνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Μιλάκνις πέτυχε το πρώτο καλάθι στην παράταση και έβαλε ξανά μπροστά τη Ζαλγκίρις (80-82). Ο Ολυμπιακός έβγαλε τρεις σερί άμυνες, αλλά είχε κολλήσει στην επίθεση. Οι Λιθουανοί βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και με δύο βολές ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις (80-84). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 84-82.

Ο Χόλις Τόμπσον στην επόμενη φάση έπαιξε καταπληκτική άμυνα και έκλεψε την μπάλα. Ο Ολυμπιακός δεν τον εκμεταλλεύτηκε, καθώς ο Ουίλτζερ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο. Η Ζαλγκίρις αστόχησε κι αυτή με τη σειρά της, ενώ ο Μπόμπι Μπράουν 10,4” πριν το τέλος κέρδισε φάουλ από τον Ουλανόβας.

Ο Αμερικανός πέτυχε 1/2, αλλά ο Κάιλ Ουίλτζερ πήρε ένα μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ και άφησε τη μπάλα στο καλάθι και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (85-84) 8,4” πριν τη λήξη. Ο Γιανκούνας, όμως, 2,9” πριν το τέλος σκόραρε και έκανε το 86-85 για τη Ζαλγκίρις. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά δεν ευστόχησε και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80, 86-85
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 15, Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18, Πάνγκος 6, Τουπάν 8, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2)

Ο κόουτς Μπαρτζώκας άνοιξε τα χαρτιά του

Έτσι θα παίξει το… ελληνικό πόκερ ο Μπαρτζώκας. Το ματς με τον Προμηθέα ήταν εξίσου αδιάφο…